Česká obchodní inspekce (ČOI) získá nové pravomoci. Její zaměstnanci budou moci vystupovat pod falešnou identitou a vynutit si při kontrolách vstup do zázemí prodejen.
Jako postavy ze špionážního románu si zřejmě budou připadat zaměstnanci České obchodní inspekce. Při kontrolách obchodníků, ale i firem, které poskytují například spotřebitelské úvěry, totiž budou moci vystupovat pod změněnou identitou a komunikovat z krycí adresy. Počítá s tím novela zákona o České obchodní inspekci, kterou v pátek poslalo ministerstvo průmyslu a obchodu do připomínkového řízení.
Krycí doklady by podle důvodové zprávy vydávaly úřady na žádost ústředního ředitele ČOI. Zda to znamená, že by kontroloři disponovali přímo falešnými občanskými průkazy, zatím nebylo upřesněno.
Hra na zákazníky
Nejdůležitější důvod změny podle ministerstva je, že inspektoři občas vystupují v rámci své práce jako běžní spotřebitelé. "V některých případech - třeba při kontrole autobazarů, předváděcích akcích, výkupu druhotných surovin a podobně - musejí poskytnout kontrolovaným osobám kompletní údaje o své identitě například z údajů ve vlastním občanském průkazu nebo cestovním pasu," uvádí ministerstvo v důvodové zprávě k novele. Kvůli tomu jsou prý občas inspektoři nebo jejich rodiny napadány kontrolovanými osobami.
O něco méně dramatické vysvětlení se týká především kontrol spotřebitelských úvěrů. Inspektoři totiž při žádostech vyplňují své osobní údaje, a když už to dělají potřetí nebo počtvrté, tak je samozřejmě firma poskytující úvěry zná. Výsledek je tím pak ovlivněn. Problémy bývají i při již zmíněných předváděcích akcích, kde organizátoři odírají především seniory. "Běžně žádají před vstupem občanský průkaz, znají pravou identitu inspektorů a vytvoří si seznam, který si případně vzájemně rozesílají," říká Jiří Fröhlich, mluvčí ČOI. Podruhé již organizátoři inspektora dovnitř nevpustí, protože je jim jeho totožnost známa.
Další pravomoci ČOI získá při prověřování prodejen. V současnosti prý často obsluha prostor opustí nebo odmítne do některých jeho částí inspektory vpustit. "Při kontrolách v tržnicích se běžně stává, že první kontrolovaná osoba hned ostatní stánkaře varuje, a ti pak zamykají zboží do kontejnerů," konstatuje Fröhlich.
Zamčené dveře nebudou problém
Do uzavřených prostor inspektoři nemají přístup, a to ani v případech, kdy vědí, že tam stánkaři ukrývají zboží, především padělky. Musejí proto volat policii, což však vždy není možné. "V ojedinělých případech, kdy by hrozila závažná újma na zdraví osob a ohrožena by byla i jejich bezpečnost, případně by mohlo dojít k významnému ohrožení práv jiných, by mohl inspektor otevřít zamčené dveře například za pomoci zámečníka," navrhuje ministerstvo.
Obchodníci proti nové pravomoci při vstupu do prodejen zatím příliš neprotestují. "Naši členové s tím problém nemají, není důvod před inspektory zavírat," říká Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Novela přináší i další změny. ČOI totiž čelí neobvyklým problémům, když její zaměstnanci musejí v některých případech nakupovat, aby zjistili, zda prodávající nepodvádí spotřebitele. Při vrácení zboží pak mívají problém získat své peníze nazpět.
"Neexistuje žádný právní podklad pro to, aby inspektor mohl následně od smlouvy odstoupit, když v rámci kontroly určité provozovny uskuteční kontrolní nákup," stěžuje si ministerstvo. Pokud novelu schválí vláda a parlament, budou muset obchodníci vrátit peníze za neporušený výrobek nejpozději do čtrnácti dnů poté, co ho dostanou od obchodní inspekce nazpět. Náklady na vrácení zboží bude hradit ČOI.