Temelín: vznikne česko-rakouská parlamentní komise

Domácí
27. 2. 2007 16:03
Mirek Topolánek a Alfred Gusenbauer
Mirek Topolánek a Alfred Gusenbauer

Mirek Topolánek a Alfred Gusenbauer

Na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín by i přímo na místě měli dohlížet zástupci společné česko-rakouské parlamentní komise. Premiéři obou zemí Mirek Topolánek a Alfred Gusenbauer se v Praze dohodli také na tom, že obě vlády začnou jednat o informační dohodě navazující na dohodu z Melku, která se týká výměny informací o provozu jihočeské atomové elektrárny.

Temelín je sice "neverending story" (nikdy nekončící příběh), podle obou delegací to však rozhodně není hlavní, a už vůbec ne jediné téma česko-rakouských vztahů, zdůraznil na tiskové konferenci Topolánek. Proto s Rakušany jednal hlavně o obchodní spolupráci, o rozšíření silničního a železničního spojení včetně dálnice spojující Brno s Vídní, o blížícím se odstranění hraničních kontrol v rámci schengenského systému, společné armádní jednotce na Balkáně či o využívání obnovitelných zdrojů energie. Topolánkův kabinet chce využít i rakouské zkušenosti s předsednictvím v EU.

Šéfové obou vlád před novináři vyjádřili přesvědčení, že zapojení parlamentů do takzvaného melkského procesu přispěje k větší informovanosti a vzájemné důvěře. Právě rakouský parlament loni v prosinci apeloval na spolkovou vládu, aby podnikla kroky vedoucí k podání žaloby proti ČR kvůli údajnému neplnění dohody z Melku. "Jsem přesvědčen, že všechny body melkské odhody byly naplněny," prohlásil po setkání s Gusenbauerem Topolánek.

Rakouský kancléř soudí, že zabránit animozitám na obou stranách a dalším blokádám hranic kvůli Temelínu může jen větší průhlednost a informovanost. Žádné právní kroky, které po něm žádali protitemelínští aktivisté i opoziční zelení, neoznámil. Zástupci hornorakouského protijaderného sdružení Atomstopp pohrozili, že v takovém případě ve středu na hodinu zablokují tři hraniční přechody spojující jižní Čechy a Horní Rakousy.

Topolánek soudí, že úkolem politiků je vzájemné rozepře mírnit, ne eskalovat. Blokády nevnímá jako aktivity rakouské vlády, tomu bude podle něj odpovídat i reakce. "Naším úkolem není se soudit u mezinárodních soudů, ale hledat řešení," prohlásil český premiér. Jihočeský hejtman Jan Zahradník dnes Topolánka požádal, aby pomohl kraji řešit neprůchodnost hranic.

Kancléř řekl, že jeho vláda nemá na blokádách zájem, zároveň však respektuje demokratické právo občanů demonstrovat. "Naší úlohou je přispět k tomu, aby se diskuse dostala do věcné roviny," soudí Gusenbauer. Zdůraznil, že cílem Rakouska není žít ve sporu s blízkým sousedem, ale odstranit obavy obyvatelstva z jaderné energetiky. Česko a Rakousko označil za přátele. "A přátelé jsou schopni diskutovat i o věcech, v nichž nejsou zajedno," poznamenal.

Topolánek uvítal ochotu vídeňské vlády jednat o informační dohodě, která by jako standardní mezinárodní smlouva vymezila jasné vztahy v otázce jaderné bezpečnosti. Melkský protokol z roku 2000 vymezuje dohodu obou států na řešení bezpečnostních a ekologických otázek Temelína, nejde však o státní smlouvu.

Rakouská koaliční vláda, kterou na počátku roku utvořila Gusenbauerova sociální demokracie s lidovci, počítá ve svém programovém prohlášení s takzvanou nulovou variantou pro Temelín. Konečným cílem kabinetu má tedy být dosažení vyřazení elektrárny z provozu. Česká strana to však odmítá. I kancléř ale uznává, že zastavení Temelína je v tuto chvíli nereálné.

Gusenbauer se ještě setká s prezidentem Václavem Klausem, šéfy obou parlamentních komor Přemyslem Sobotkou a Miloslavem Vlčkem i s předsedou opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ