Temelínská fraška pokračuje. První blok má zase potíže

Domácí
26. 4. 2007 07:42
bez popisku 8255
bez popisku 8255

Problémy s Temelínem neberou konce. Česká vláda včera v noci prohlásila, že elektrárna je bezpečná, a ukončila činnost speciální komise, která zkoumala vliv eklektrárny na životní prostředí v rámci tzv. melkského procesu. A Temelín po ránu ohlásil, že opět odstavil první blok.

Důvodem odstávky je výpadek jednoho z hlavních cirkulačních čerpadel, jehož příčinou byl chybný signál, který vyslaly přístroje elektrické ochrany na čerpadle. Druhý blok vyrábí elektřinu bez omezení.

Porucha je během krátké doby druhým problémem, kvůli kterému musel být reaktor odstaven. Ve středu blok na několik hodin vyřadil z provozu výpadek jednoho z cirkulačních čerpadel. Příčinou byla signalizace zvýšené vlhkosti v motoru čerpadla. 

Více čtěte v článku: Temelín po výpadku čerpadla opět připojil první blok

"Dnešním výpadkem se budeme rozhodně zabývat. Problém ale není až tak v závažnosti poruch na Temelíně, spíše v jejich četnosti," řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. ČEZ by se podle ní měl více zaměřit právě na odstávky bloků, konkrétně na zpětné připojování zařízení do sítě, při němž se elektrárna potýká s řadou poruch a technických problémů.

Vláda zrušila komisi: Temelín je bezpečný

Další z desítek provozních poruch elektrárny přišla jen hodinu poté, co vláda v noci na dnešek konstatovala, že zruší komisi, která v rámci melkského procesu vyhodnocovala vlivy elektrárny na životní prostředí. Konstatovala, že komise pracovala podle plánu a navrhla Rakousku přejít v oblasti jaderné bezpečnosti mezi Českem a Rakouskem do režimu standardní mezinárodní informační dohody.

Rozhodnutí vlády oznámil vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra kolem 1.30, v 2.21 vypadlo v Temelíně čerpadlo.

Rakouským odpůrcům se rozhodnutí vlády podle očekávání nelíbí a považují ho zároveň za přesvědčivý důvod k urychlenému podání mezinárodněprávní žaloby proti České republice.

Topolánek a Gusenbauer se už v únoru v Praze dohodli na tom, že obě vlády začnou jednat o informační dohodě, která by na dohodu z Melku navázala. Shodli se také, že by na bezpečnost jaderné elektrárny Temelín měli na místě dohlížet zástupci společné česko-rakouské parlamentní komise. S jejím vznikem tehdy souhlasili předsedové obou komor českého parlamentu Přemysl Sobotka (ODS) a Miloslav Vlček (ČSSD) a podpořil ji i šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Začít pracovat by měla v červnu. Vlček se Sobotkou ve středu dohodu o české části skupiny podepsali. Každá sněmovní frakce bude mít v komisi dva poslance.

Rakouští odpůrci jaderné elektrárny nicméně ustavení komise označili za "zdržovací manévr", který jednání pouze zpolitizuje. Na znamení nesouhlasu s elektrárnou její odpůrci v pátek zablokují deset česko-rakouských hraničních přechodů, přičemž na pěti přechodech na déle než obvyklou hodinu.

Sdružení Jihočeské matky požaduje, aby i přes případné ukončení melkského procesu pokračovaly výzkumy zdravotního stavu pracovníků jaderných elektráren.

Jaderná elektrárna Temelín měla za pět let provozu celkem 166 poruch. Žádná neměla podle tvrzení energetické firmy ČEZ negativní dopady na bezpečnost personálu elektrárny, obyvatel v okolí ani na životní prostředí.

Zpráva vznikla na základě březnového jednání ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, ministra životního prostředí Martina Bursíka, zástupců ČEZ a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové. V Temelíně tehdy dvakrát po sobě unikla radioaktivní voda a Bursík požadoval odvolání Drábové. Po schůzce padlo rozhodnutí o vypracování podrobných materiálů.

Energetici připojili první blok elektrárny do rozvodné sítě minulý pátek po téměř tříměsíční odstávce. Vyměnili při ní čtvrtinu paliva v reaktoru za nové a vylepšené. S výrobou měl blok začít v závěru března. Zařízení se ale potýkalo s řadou technických problémů. Nejprve pracovníci elektrárny řešili úniky mírně radioaktivní vody, poté kontrola odhalila zvýšenou vlhkost ve sběracím zařízení generátoru. Navíc prasklo i jedno ze 36 ocelových lan, která zpevňují ochranný obal reaktoru.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ