Téměř dvě třetiny Čechů se zajímají o dění na Ukrajině

Domácí
21. 3. 2014 15:35
Události na Ukrajině vnímá jako důležité pro českou společnost 73 % obyvatel.
Události na Ukrajině vnímá jako důležité pro českou společnost 73 % obyvatel.

O situaci na Ukrajině se počátkem března zajímalo 64 procent Čechů, v únoru to přitom byly dvě pětiny. Zjistil to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění, podle kterého tak jde zřejmě o vůbec nejsledovanější zahraničně-politickou krizi za uplynulých deset let. Aktivní zapojení Česka do dění na Ukrajině ale podporuje jen 14 procent občanů. Nejvyšší podporu pro zapojení se do situace má OSN a Evropská unie.

Do dotazníků pravidelného omnibusového šetření byly zařazeny otázky týkající se názorů na ukrajinské protivládní protesty. Zabývaly se zájmem o dění na Ukrajině, názory na dosavadní působení jednotlivých stran konfliktu i názory na aktivní zapojení různých mezinárodních prostředníků do řešení současné situace na Ukrajině. Sběr dat probíhal v období 3.-10.3. 2014 mezi tisícovkou lidí starších 15 let.

Události na Ukrajině vnímá jako důležité pro českou společnost 73 % obyvatel. Osobně důležité jsou pak pro polovinu dotázaných. Jako důležitější jej vnímají zejména ti, kteří se o dění na Ukrajině zajímají a také ti, kteří mají známé mezi Ukrajinci žijícími v ČR. Toto téma je vnímáno jako výrazně důležitější než volby do Evropského parlamentu, ty jako důležité pro českou společnost hodnotí 54 % obyvatel a osobně důležité je pro čtvrtinu populace.

Přestože se o situaci na Ukrajině hodně Čechů zajímá a hodnotí ji jako důležitou pro českou společnost, je dění značně nepřehledné a jen menší část má vytvořený jasný názor na to, co se vlastně na Ukrajině v současné době děje, 44 % dotázaných má utvořeno názor. Více než polovina ale neví, jaký postoj zaujmout.

Postoj české veřejnosti k tomu, zda by se měly situací na Ukrajině zabývat OSN, EU, ČR, Rusko nebo USA, je roztříštěný. V tomto kontextu je nejvíce vyhraněný postoj k zapojení České republiky. To podporuje jen 14 % populace starší 15 let, naopak proti je 76 %. Nejvyšší podporu pro zapojení se do situace má OSN (55 %), v únoru zapojení OSN podporovalo pouze 40 % veřejnosti. Podobný je i názor na zapojení se v případě Evropské unie (47 % pro zapojení vs. 40 % proti). Rusko by se pak mělo aktivně do dění zapojit podle 28 % občanů (58 % pak se zapojením nesouhlasí), zapojení USA podpořilo 17 % respondentů (70 %je proti).

Větší zájem o zahraničněpolitická témata mají stabilně muži, což platí i v tomto případě. Zájem roste s úrovní dosaženého vzdělání (zájem o dění deklarují výrazně častěji absolventi vysokých škol - 83 %). Z hlediska levo-pravého sebezařazení mají největší zájem o problém pravicově orientovaní občané (75 %), o něco méně pak levicoví (64 %) a ti, kteří se označili jako středoví (61 %). Z hlediska věkového srovnání nižší zájem o problematiku vykazují mladší lidé ve věku do 29 let.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Wiktor Dabkowski

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ