Tvrdí se, že je to krásný a mírumilovný koníček. "Jen ať si táta kupuje a opravuje ty své hračky, alespoň neběhá někde po venku," říká si nejedna pragmatická manželka. Jenomže sběratelské prostředí má i svá temná zákoutí, jimiž se dotyční doma zpravidla nechlubí.
Existují pasti a loupeže, které cílí přímo na tuto vášeň. Devětačtyřicetiletý sběratel známek 31. července 2017 osudně naletěl manželům Janákovým. Pár ho falešným inzerátem vylákal na autobusové nádraží v Jičíně, kde se filatelista dopustil velké chyby, když k podvodníkům nastoupil do auta. Zatímco Jaroslav Janák řídil, jeho dnes už exmanželka Petra sběrateli prostřelila hlavu. Mrtvý, kterému podvodníci z kapes později sebrali 34 tisíc korun určených na nákup neexistujících známek, skončil pohozený v poli.
Manželé Janákovi plánovali už v květnu loňského roku dvě neúspěšné vraždy sběratelů. Po poslední "podařené" akci byli policií dopadeni, přiznali se a stanuli před Krajským soudem v Hradci Králové, který v říjnu oba potrestal doživotními tresty. Tento případ českou sběratelskou komunitou silně rezonuje už od samého začátku. Pozorovatel by řekl, že jde o extrém. To je sice pravda, ale oproti některým jiným loupežníkům, kteří lákají lidi se zálibou ve sběratelských předmětech na odlehlá místa, k němu manželé Janákovi ušli v podstatě jen jeden krok navíc.
Podvodů, při nichž hrozí také násilí, totiž podle sběratelů posledních pár let přibývá. Se stále zákeřnějšími triky, jak obrat lidi na internetu, však přicházejí i menší zlodějíčci. Kvůli tomu se komunity uzavírají do sebe, lidé jsou podezřívavější, avšak zároveň stále ochotnější riskovat.
Peníze, nebo...
S tím nejhorším druhem podvodů se setkávají sběratelé, kteří zboží na inzerát přebírají osobně. Mezi ně patřil i zavražděný filatelista. Pro zajímavý kousek jsou tito "srdcaři" ochotni vzít hotovost a vydat se za prodejcem na smluvené místo. Právě tam může sběratel náhle zjistit, že podvodník inzerovaný předmět vůbec nemá nebo má něco úplně jiného, než nabízel, případně že předem domluvená částka zničehonic dramaticky vzrostla. A dochází k osobnímu konfliktu, protože darebák už větří peníze. Ví, že je sběratel má v kapse.
Osobní zkušenost popisuje prodavač starých hraček Josef Jelínek z Ústí nad Labem, který si z koníčku udělal oficiální živnost a otevřel si obchod. Stále jezdí po výkupech. "Pár takových případů jsem zažil na vlastní kůži. Že by mě chtěli vysloveně praštit, to ne, ale ty dohady jsou někdy hodně ostré," popisuje Jelínek, jak z něho nepoctivec mámil několik tisíc za autíčko, které mělo původně stát pár stovek, a ještě bylo poškozené. Jakmile mají lupiči "hejla" na místě, začnou lhát a zastrašovat ho.
"Já jsem kus chlapa, takže si tolik nedovolí. Ale na ty drobnější lidi stačí zařvat, a oni jim peníze odevzdají. Nepotřebují na ně tahat nůž nebo klacek. Jich je tam třeba víc - a co uděláte? Dáte jim peníze a jste rád, že jste rád," říká obchodník a dodává, že i on sám už odešel ze schůzky s hodně předraženou hračkou a pocitem úlevy, že to nedopadlo hůře.
Podle Jelínka podvodníků lákajících lidi s hotovostí ven není málo, avšak nejde o organizovaný zločin. Setkává se spíše s oportunisty, často narkomany. "Na vaše aktuální inzeráty reagují rychle. Vždycky se tváří, že mají to, co právě chcete - videohry, telefon, autodráhu. Najdou si, co jde ,na dračku', ale sami o těch věcech skoro nic nevědí." Zkrátka jsou to spíše obyčejní gauneři.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V AKTUÁLNÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.