Terezka zůstává už týden na psychiatrii
02.07.2007 12:00 Původní zpráva Aktualizováno 02.07. 17:58
Desetiletá Terezka, kterou soud poslal na psychiatrii, je stále v nemocnici. Soud se jejím případem bude zabývat v nejbližších dnech. Terezčin otec Lubomír Choc říká, že se jeho komunikace s dcerou zlepšuje.
S rodiči se má podle doporučení primáře dcera vídat vždy po jedné a půl hodině. „Ve středu jsme se s Terezkou viděli a už měla kamarádku a normálně jsme spolu komunikovali. Rozhodně to není tak, jak to popisují bulvární média, že by byla v pyžamku zavřená za mřížemi,“ stěžuje si na neobjektivnost Lubomír Choc.
K TÉMATU: Soud poslal Terezku do léčebny oprávněně, říká znalec
Dívku dostaly na psychiatrii tahanice rodičů
Proti hospitalizaci lékaři i advokát
Terezka nastoupila do léčebny před týdnem, v pondělí 25. června. Většina médií v čele s pořadem Na vlastní oči vykreslila kauzu jako případ zvůle úřadů, které posílají zcela zdravé dítě do blázince. Odborníci se však v hodnocení rozcházejí. Psycholog Eduard Bakalář tvrdí, že Terezka je ukázkovým příkladem syndromu zavržení rodiče – situace, kdy jeden z rodičů štve dítě proti tomu druhému. Podle něj je vhodné, aby dítě bylo umístěno do neutrálního prostředí a aby se pokusilo znovu navázat kontakt se zavrženým otcem. K podobnému názoru se zřejmě přiklonil i soudce.
Jiné kapacity s hospitalizací dívky nesouhlasí. Děkani tří lékařských fakult, ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a prezident Asociace evropských psychiatrů Cyril Höschl zveřejnili prohlášení, v němž mimo jiné uvedli: „Jsme velmi znepokojeni způsobem, jakým je medicína vtahována do sporů, které mají být záležitostí justice a orgánů sociální péče.“ Podobný přístup mají i zástupci psychologů a někteří právníci.
Advokát Václav Vlk, který je s případem obeznámen, například v komentáři pro MF Dnes napsal: „Tereza musí především okamžitě odejít z psychiatrické léčebny, není nemocná, své rodiče si nevybrala a není zač ji trestat.“ Trestem pro ni je celkem pochopitelně to, že nemůže trávit prázdniny jako ostatní děti. „Domnívám se, že povinné návštěvy u psychologa určeného soudem, dozor OPD nebo třeba i nucený pobyt na skautském táboře bez přítomnosti rodičů jsou tím, co se v dané věci má stát,“ navrhuje Vlk.
Stehlíková varuje před nesmyslnou hospitalizací
Proti jejímu pobytu na psychiatrii se v pondělí vyslovila také ministryně pro lidská práva a menšiny a psychiatrička Džamila Stehlíková. "Protože výkonná moc, jíž jsem součástí, nemůže ve svobodné společnosti zasahovat do rozhodování soudů, nezbývá mi než abych apelovala spolu s řadou odborníků a pobouřenou laickou veřejností, na co nejrychlejší zrušení předběžného opatření soudu," napsala Stehlíková v tiskové zprávě.
Ministryně poukázala na to, že rozhodnutí soudu může odporovat Úmluvě o právech dítěte, podle které musí být zájem dítěte předním hlediskem při jakékoli činnosti týkající se dětí. Podle Stehlíkové je pobyt zdravého dítěte v psychiatrickém zařízení nejen nesmyslný, ale i negativní pro jeho duševní vývoj.
Rozhodnutí soudu v nejbližších dnech
O tom, zda Terezka léčebnu opustí, bude Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodovat v nejbližších dnech; byla tam totiž poslána takzvaným předběžným opatřením, tedy okamžitě vykonatelným zvláštním usnesením. „V současné době si soudce obstarává další podklady pro rozhodnutí, předpokládám, že do dvou dnů rozhodne o dalším postupu. Není vyloučené, že nezletilá bude z FN Motol propuštěna,“ napsal ve vyjádření pro TÝDEN.CZ mluvčí soudu Martin Slováček.
To, jestli je umístění Terezky v léčebně užitečné, mohou nejlépe posoudit její blízcí. „Při naší páteční schůzce byla Terezka naprosto zablokovaná, plakala, nechtěla se mnou být. Myslím, že to bylo v důsledku návštěvy maminky. Sobotní schůzka také probíhala v přítomnosti sestry, v neděli jsem s ní už byl i sám,“ popisuje Lubomír Choc schůzky s dcerou. „Normálně se mnou komunikovala, byl to zřetelný pokrok, který potvrzovaly i sestry. Myslím, že pokud by to šlo takhle dál, mohl by být pobyt na psychiatrii užitečný,“ uzavírá.
Foto: Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.