Termín pro přihlášení k podzimním maturitám se prodloužil

Domácí
3. 7. 2020 12:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Kvůli letošním mimořádným opatřením proti koronaviru a posunu maturitních zkoušek na jaře zhruba o měsíc se letos prodloužila možnost podat přihlášky k opravným či náhradním termínům maturit na podzim. Běžně se k nim musí zájemci nahlásit do 25. června, letos to mohou udělat do 25. července. Podobně jako na jaře nebudou ani na podzim letošní maturanti psát sloh z jazyků. Ti, kteří zkoušku skládali už v dřívějších letech a ze slohu propadli, se mu ale nevyhnou. Vyplývá to z informací na webu ministerstva školství.

Školy byly letos kvůli šíření koronaviru od 11. března několik týdnů zavřené. Postupně se otvíraly, ale jen v omezené míře, a ministerstvo proto muselo posunout i termíny maturitních zkoušek. Začaly se konat od 1. června. Maturanti skládali didaktický test a ústní zkoušku státní maturity a dále takzvanou profilovou maturitu jednotlivých škol. Nejzazší termín pro její ukončení je 17. červenec.

Pokud maturanti neuspějí, mohou se přihlásit k opravnému termínu na podzim. S ohledem na posun jarních zkoušek z dubna a května na červen ministerstvo vyhláškou rozhodlo, aby letos zájemci mohli podat přihlášku do 25. července. To je o měsíc déle než v jiných letech. Podobně se do 25. července prodloužil také termín pro odevzdání seznamu četby a žádosti o nahrazení zkoušky z cizího jazyka u školní maturity jazykovým certifikátem. Podzimní maturity bývají v první polovině září. Podle rozhodnutí ministerstva z ledna by se testy a slohy měly konat od 1. do 4. září.

Zkouška bude bez slohu z jazyků

V případě opravných či náhradních zkoušek navazujících na letošní jarní termín budou maturanti dělat zkoušky podle stejných principů jako na jaře, tedy bez slohů z jazyků. Ostatní zájemci o podzimní termín maturit by podle ministerstva měli maturovat ve standardním režimu jako v jiných letech, tedy včetně slohů z jazyků. Pro všechny by měly platit didaktické testy a ústní zkoušky.

Státní maturita se skládá povinně z češtiny a druhý předmět si maturanti volí mezi cizím jazykem a matematikou. Opravuje se vždy jen ta část zkoušky, u které maturant neuspěl. Na opravu jsou dva pokusy.

Na podzim se budou konat také opravné a náhradní termíny závěrečných zkoušek učňů. Konkrétní termíny zkoušek vyhlašují ředitelé škol nebo zkušební komise. Zájemci musejí oznámit svůj zájem o zkoušku řediteli školy nejpozději jeden měsíc před vyhlášeným termínem. V případě lidí, kteří byli přihlášeni k jarnímu termínu, mohou ředitelé stanovit náhradní způsob konání a hodnocení praktické zkoušky. S tím, jak bude vypadat, musí žáka seznámit s dostatečným předstihem. Žáci, kteří se letos k jarnímu termínu nepřihlásili, budou závěrečné zkoušky na podzim skládat podle běžných pravidel.

K získání výučního listu je potřeba zvládnout písemnou, ústní a praktickou část. Učni, kteří neuspějí, mají nárok na dva opravné termíny. Zkoušku je možné složit do pěti let od ukončení školy.

Autor: ČTK Foto: , Pixabay.com/F1Digitals

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ