Alkohol a jeho pití v Poslanecké sněmovně je v posledních týdnech neutuchající téma. Reportéři TV Barrandov se do parlamentu vydali s testerem na alkohol a náhodně oslovili čtyři poslance. Svolní k "fouknutí" byli tři ze čtyř.
Alkohol se na půdě Poslanecké sněmovny prodává a bude prodávat dál. Trafika, kde jej lze zakoupit, totiž administrativně pod sněmovnu nespadá. Podle některých poslanců jsou však diskuze na toto téma bezpředmětné.
"Zakázal bych ve sněmovně i kouření, nezdravá jídla, nařídil bych, aby každý ve státní správě musel cvičit," komentoval záležitost pro TV Barrandov místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (TOP 09) a neubránil se sarkasmu.
Podle něj je to věc osobního svědomí každého poslance. A protože se rozhodl pro osvětu, přinesl si do sněmovny biomléko. "Budu ho nosit na každou plenární schůzi, abych šel příkladem," řekl Gazdík s tím, že mléko si vždy postaví před sebe na stůl.
Ministra obrany Martina Stropnického (ANO) prodej alkoholu - i přes zákaz nařízený šéfem Poslanecké sněmovny Janem Hanáčkem - pobouřil. "Já vám děkuji za tu zvědavost, protože jsem se dozvěděl něco, co mě naplňuje velkým údivem. Toto zařízení je prý vedeno jako trafika, asi i v přeneseném slova smyslu, a nespadá pod to pravidlo, které jsme si odhlasovali," řekl Stropnický a neváhal provést dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu. Přístroj ukázal 0,00 promile.
Poměrně vlažně se k prohibici ve sněmovně stavěli komunisté. TV Barrandov otestovala místopředsedu strany Jiřího Dolejše. I on prošel s nulou. Podle něj jsou ale restrikce zbytečné. "Poslanec, který si chce u oběda dát pivo, tak se může napít mimo budovu," řekl Dolejš s tím, že on dnes zrovna na obědě, který by zapil pivem, nebyl.
Jako poslední si test na alkohol zkusil šéf Úsvitu přímé demokracie Tomio Okamura. Ani jemu tester alkohol v dechu neprokázal. "Nepřekvapuje mě to, já do práce opilý nechodím," řekl Okamura s tím, že prodej alkoholu ve sněmovní trafice by měl být co nejrychleji omezen.
TV Barrandov pak oslovila místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Jermanovou z ANO. Přestože to byla ona, kdo se suchým zákonem přišel a nakonec i prosadil, vyjadřovat se k pití v době schůze odmítla. "Pro mě je to uzavřená záležitost," řekla pouze. Sdílný nebyl ani předseda Poslanecké sněmovny Hamáček (ČSSD). "K otázce alkoholu se již nebudu vyjadřovat," vzkázal v SMS.
Sněmovní pamětníci tvrdí, že případy opilých poslanců jsou spíše ojedinělé. K nejznámějším patří ten z roku 2003, kdy tehdejší poslanec ODS Petr Kott nemohl kvůli údajné opilosti hlasovat. Tehdejší šéf sněmovny, nyní ministr zahraničí Lubomír Zaorálek potom zakázal prodej alkoholu v bufetu blízko jednacího sálu. O čtyři roky dřív usvědčila někdejšího poslance ČSSD Radima Turka při jeho odpovědi na dotaz České televize chůze i mluva. V tomto volebním období prý nikdo s nadměrným požitím alkoholu problém neměl.
Údajné opilectví se v minulosti stalo dvakrát předmětem přestřelky mezi bývalým poslancem ČSSD Davidem Rathem a Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Rath na Kalouskovu adresu řekl, že chodí "čerpat další inspiraci nejspíš do některé z místních náleven", podruhé o něm prohlásil, že "pravděpodobně není úplně ve střízlivém stavu".