Nepokoje v Českých Budějovicích pokračovaly už třetí víkend. Odpoledne se mělo konat další shromáždění na náměstí, na které však dorazilo málo lidí a pořadatelé jej zrušili. Na sídlišti Máj se pak vpodvečer sešlo několik stovek účastníků protiromské demonstrace, šest desítek z nich policisté zadrželi, když navzdory policejním výzvám odmítali prostor opustit.
Počet účastníků protestu policie odhadla na 300. Po půl deváté se policisté už stáhli z hlavních komunikací a situaci jen monitorovali. Na místě zbývala hrstka lidí, kterým těžkooděnci bránili v cestě k sídlišti, kde bydlí početná romská komunita. Oproti předchozím dvěma víkendům však byla situace na místě poměrně klidná, uvedl zpravodaj ČTK.
Demonstraci na sídlišti Máj, kde žije i romská komunita, svolali organizátoři po názvem Proti policejní brutalitě. Účastníci se sešli u multikina a několik desítek z nich se marně snažilo projít přes policejní kordon, který jim na křižovatce ulic M. Horákové a Ant. Barcala bránil v dalším postupu do středu sídliště.
Policisté měli výraznou početní převahu. Na místě bylo mnoho těžkooděnců a policejních vozů, zasahovali také policisté na koních a situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník. Policie demonstranty vyzývala, aby vyklidili prostor. Opačným směrem létaly nadávky. Část radikálů se kordon pokusila obejít vnitroblokem, těžkooděnci ale stačili včas zareagovat a vytlačili je zpátky.
V policejních poutech následně skončilo zhruba 60 lidí, jejichž zadržení sledovala z oken řada obyvatel okolních domů. "Všechny zadržené osoby dostaly dostatek času na opuštění prostoru, ale neopustily jej. Většina z nich byla zadržena kvůli neuposlechnutí policejní výzvy," řekl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.
Před demonstrací na sídlišti se mělo konat také protiromské shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II., kde počítali pořadatelé s účastí přibližně tisíce lidí. Nakonec jich však dorazilo jen několik desítek a organizátoři bez udání důvodu vyhlásili, že akci ruší. Zprostředkovatel komunikace mezi radnicí a pořadateli Jaromír Pytel přítomným novinářům oznámil, že organizátoři dostali strach, a proto akci zrušili.
Podle jednoho z účastníků shromáždění se akce nekonala proto, že se spousta osob zalekla. "Na Facebooku se začaly ztrácet zprávy, komunikace byla najednou někým zpomalována. Myslím si, že to nebylo náhodou, a když vidím, jak málo lidí přišlo, tak to pravděpodobně splnilo účel," uvedl účastník shromáždění Ivo Burdík.
V souvislosti s předchozími demonstracemi a pochody na sídliště Máj policie obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě, při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.
Konflikty na sídlišti začaly 21. června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se zapojilo asi 100 dospělých. Reakcí na konflikt ze hřiště byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty. V sobotu 6. července pak pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům další protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění.
Padesát demonstrantů v Duchcově podpořilo akci v Budějovicích
"Akce nebyla oficiálně hlášená, lidé se svolali prostřednictvím facebookových stránek. Policie v této souvislosti nezaváděla žádná bezpečnostní opatření, byl pouze posílen výkon služby pořádkové policie," uvedla severočeská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
V Duchcově je napjatá atmosféra od 18. května, kdy pětice Romů napadla mladý manželský pár vracející se z diskotéky. Ženu povalili na zem, kopali a bili pěstmi. Policie případ klasifikovala jako pokus o těžké ublížení na zdraví. Podle deníku Mladá fronta Dnes poslal ústecký krajský soud ve čtvrtek tři z útočníků do vazby.
Při mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti, který se konal v souvislosti s incidentem, bylo v Duchcově 22. června zraněno 11 policistů, policie obvinila tři účastníky z napadení úřední osoby a výtržnictví. Dalších osm lidí se dopustilo přestupků. Policie také musela v Duchcově zasahovat na konci května po protiromském shromáždění několika stovek lidí. Po oficiálním skončení akce totiž asi 300 protestujících vyrazilo směrem k ulicím, kde bydlí Romové.
Starostové Duchcova, Lahoště (Teplicko), Varnsdorfu a Šluknova v uplynulém týdnu vyzvali ostatní starosty obcí, kde eskalují problémy podobným způsobem, ke společnému postupu. Chtějí přimět vládu a parlament, aby se problémy s nepřizpůsobivými řešily na celostátní úrovni. Obce na to podle nich nemají patřičné pravomoci. |