Více než tisíc lidí ve čtvrtek přišlo před Krajský úřad Karlovarského kraje podpořit požadavky zdravotníků karlovarské nemocnice. Kromě prověření hospodaření krajské nemocnice požadovali řečníci i odchod nového představenstva akciové společnosti a ozývaly se i hlasy pro odstoupení hejtmana Josefa Pavla a jeho náměstka pro zdravotnictví Jiřího Mutinského.
Z karlovarské nemocnice má v současné době připraveno výpověď již 195 lékařů a zdravotních sester. Pokud kraj jako zřizovatel nemocnice požadavky nemocnice nesplní do konce ledna, chtějí výpovědi podat. To by v důsledku znamenalo, že od 1. dubna by byla většina oddělení nemocnice uzavřena.
Zdravotníci vytýkají kraji nekompetentní řízení nemocnic, zejména po nástupu soukromé firmy Česká zdravotní do managementu krajské nemocnice před dvěma lety. Ale ani nové představenstvo, které bylo jmenováno v lednu, se lékařům nelíbí. Předsedkyni představenstva Věru Procházkovou i Kamila Kastnera, kteří byli i v předešlém vedení, proto vyzvali účastníci demonstrace k odchodu.Opakovaně zaznělo, že z nemocnice odtékaly peníze kvůli špatným smlouvám s dodavateli. I to je podle zdravotníků důvodem ztráty, která dosahuje asi 60 milionů korun. Přitom právě úspory měly být důvodem sloučení nemocnic pod jednu akciovou společnost.
"Žádná koncepce v historii nebyla tak špatná jako je ta dnešní," shrnul zastupující primář karlovarské chirurgie Pavel Novotný.
Všichni vystupující přitom poukazovali na to, že pokud skutečně lékaři odejdou, sehrané týmy se budou dávat dohromady dlouho a těžce.
Demonstranti tak ani nenechali domluvit náměstka hejtmana Petra Horkého (ČSSD), který zdravotníků citoval z usnesení krajské rady, která pověřila vedení nemocnice, aby zajistilo rozsah a kvalitu lékařské péče, udrželo personální opatření a vypsalo výběrové řízení na zpracování forenzního auditu nemocnic od roku 2004.I když se požadavky na přezkoumání hospodaření nemocnic i podezřením na rozkrádání chce kraj zabývat, požadavek na zrušení akciové společnosti a opětovné osamostatnění tří nemocnic bude asi těžko průchodný. "Zrušení fúze je pro mě i kraj nepřijatelné. To by byl krok zpět. Myslím, že v kraji, který má 300 tisíc obyvatel, dělat samostatné nemocnice je nesmyslné," řekl po demonstraci krajský radní Luboš Orálek (ODS).
Hetman navíc poukazuje na to, že osamostatnění nemocnic by ohrozilo chystané investice a v důsledku existenčně ohrozilo i chebskou nemocnici.
Filip Berger, předseda Lékařského odborového klubu karlovarské nemocnice, ale řekl, že lékaři budou na požadavcích trvat. "Čas hraje proti nám. Pokud by se naplnily všechny proklamace, které zde dnes zazněly, tak může být péče o pacienty ohrožena. Zdravotníci nechtějí pracovat pro organizaci, která majetek nemocnic vede špatně, tudíž se vzdávají své práce. To není vyhrožování, ale obava," dodal Berger.
Foto: ČTK