Odboráři se chystají vyjít do ulic kvůli navrhované vládní reformě veřejných financí. Dojednali to dnes na svém celostátním shromáždění, kam jich dorazilo na 1700. A také vzkázali vládě: Nepohrdejte sociálním dialogem a zastavte reformu, která poškodí občany.
Hlasitý nesouhlas s vládním návrhem přijedou odboráři do pražských ulic říci 23. června. Jejich předáci zatím přesné místo demonstrace neprozradili. "Určitě to nebude před Úřadem vlády, tam by se to nevešlo," řekl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil.
"Odcházím ze setkání s dobrými pocity. Demonstrace se určitě zúčastním," prohlásil kroměřížský Jiří Kučera ze školského odborového svazu. Předseda ČMKOS Milan Štěch přirovnal atmosféru setkání k revolučnímu roku 1989. "Museli jsme dokonce brzdit iniciativu účastníků. Někteří přicházeli s návrhy, které nebudeme ani prezentovat," uvedl Josef Středula z vedení Odborového svazu Kovo.
"Demonstrace je v demokracii legitimní projev nesouhlasu, takže na to má kdokoli právo. Škoda jen, že nebyly pořádány demonstrace proti stamiliardovým deficitům, protože věčně se na dluh žít nedá," řekl k rozhodnutí odborářů ministr financí a hlavní garant reformy veřejných financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).
Odboráři odmítají vládní návrh na reformu a stejně jako ČSSD říkají, že povede opačným směrem, než ministři prezentují, a to k miliardovým schodkům. Navrhují nesnižovat daně, provést audity veřejných výdajů a až ve chvíli, kdy na to bude republika připravena, snížit daňovou zátěž. Pokud demonstrace nezabere, mají připraveny další kroky, ale odmítli je blíže popsat.
Kromě členů Českomoravské komory odborových svazů (ČMKOS) přijeli i odboráři z jiných organizací, například železničáři oblečení v modrých vestách s logem své organizace, lékaři a další. Před Kongresovým centrem zase sbírali podpisy pod petici proti základnám levicoví mladíci. "Je to poprvé od roku 1990, kdy se schází takové reprezentativní shromáždění předsedů a zástupců odborů přímo z podniků," uvedla mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.
Někteří odboráři přijeli i s transparenty. "Budoucí reforma se nás velmi dotkne, a proto mě zajímá, jak se k tomu odbory postaví," vysvětlil důvod svého příchodu člen Unie profesionálních zpěváků Jan Rychtář.
Odbory sestavily vlastní analýzu, jak se reforma v praxi promítne. Vychází z ní, že dluh veřejných financí se ještě více prohloubí. Předseda Milan Štěch si postěžoval, že o dokumentu se s ním baví jen opozice, i když jej zaslal všem politickým stranám a ty koaliční oslovil opakovaně.
Kalousek odmítl, že by kabinet s odboráři nejednal. "Vláda projednala scénář reformy se zaměstnavateli i odbory na tripartitě. Jsme ochotni jednat o jakémkoli věcném návrhu, ale nemůžeme akceptovat návrhy, které vedou k růstu výdajů na úkor dluhu," řekl.
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas se před několika dny nechal slyšet, že odborářské akce mají politický charakter, protože ČMKOS je propojena s ČSSD. Její šéf Milan Štěch je zároveň senátorem za sociální demokracii. Premiér Topolánek zase odborářům vzkázal, že s nimi hodlá jednat, až vláda dokument přijme a postoupí jej parlamentu.
Foto: Robert Sedmík