Občanská neposlušnost
Tisícové pokuty za sčítání jsou mýtus. Úřady je ukládají k ledu
05.12.2011 06:25 Původní zpráva
Hříšníci, kteří nesplnili svou občanskou povinnost a bojkotovali sčítání lidu, si můžou zvolna oddechnout. Desetitisícové pokuty, kterými se ještě v září oháněli statistici, pravděpodobně vyšumí tak, jak tomu bylo už po hromadné evidenci Čechů v roce 2001. Tehdy sankce dopadly jen na pár nešťastníků, a navíc velmi mírně. Ani dnes si úřady s trestáním hlavu příliš nelámou.
Začátkem podzimu hrozili statistici pokutami pro 233 lidí, kteří se odmítli zúčastnit březnového sčítání lidu. Zákon hovoří až o možné desetitisícové sankci pro ty, kteří sčítací archy odmítnou vyplnit nebo přijmout.
Potrestání neposlušných Čechů předal statistický úřad do pravomoci městských a obecních úřadů. Ty teď rozhodnou, zda pokuty svým občanům uloží, nebo ne. Zatím se k trestání ale příliš nemají. "Na nás se obrátilo asi pět obecních úřadů, které se rozhodly přestupkové řízení zahájit," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. O ostatních případech ale statistici nic netuší.
"Já jsem pokutu nedostal, žádné přestupkové řízení se mnou zahájeno nebylo," potvrzuje zatím klid na barikádě aktivista Tomáš Pecina, který se proti sčítání opakovaně ohrazoval, a to i v roce 2001.
Starosta si pokutu uložit nemusí
Podobně je na tom i starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda (ČSSD). Ten letos v dubnu označil sčítání za obtěžování a buzeraci a cíleně se ho nezúčastnil. Ve vzduchu tak nějakou dobu visela otázka, zda starosta nakonec nebude muset pokutu udělit sám sobě.
"Mě kvůli pokutě zatím nikdo nekontaktoval. Já předpokládám, že si toho zatím Český statistický úřad nevšiml, což by mě nijak zvlášť neudivilo," komentoval prozatímní laxnost úřadů starosta.
Podobný scénář se odehrál už po sčítání z roku 2001. Tehdy hlásili statistikové na černé listině 261 jmen, pokutu však dostalo jen pár vyvolených, a to ve výši stokorun. Samy úřady si se sankcionováním navíc rady příliš nevědí. Na malých městech se ze známosti pokutám radši vyhýbají, jinde hraje roli sociální situace hříšníků.
Bojkotáři sčítání by přesto měli zůstat ve střehu. Obecní a městské úřady totiž mohou řízení s ignoranty zahájit až do dvou let poté, co k porušení zákona došlo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.