Poslanec Vlastimil Tlustý (ODS) má další dodatečné požadavky k připravované reformě veřejných financí. Bez bližších podrobností to ve čtvrtek České televizi řekl premiér Mirek Topolánek (ODS) s tím, že se kvůli tomu s Tlustým ještě sejde. Poslanec ve středu prohlásil, že nepodpoří vládní reformu, pokud by ve svém výsledku znamenala znevýhodnění většiny občanů.
K TÉMATU: Tlustý: Pokud si lidé pohorší, reformu nepodpořím, Tlustý: Reforma by neměla být legrační
Díky změně ve zdanění fyzických osob podle Topolánka vydělají všechny příjmové skupiny. "To, že mezi 15 procenty ze superhrubé mzdy a 12,5 procenty ze superhrubé mzdy ne všechny skupiny na tom vydělají v tom přechodu, ne proti dnešnímu stavu, je záležitost, která souvisí s daňovou progresí a Vlastimil Tlustý to ví minimálně pět týdnů, kdy dostal materiály potřebné pro to rozhodování," uvedl Topolánek.
Daň z příjmu fyzických osob by se podle nové koaliční dohody měla příští rok snížit na 15 procent ze superhrubé mzdy (23,1 procenta reálného zdanění). V roce 2009 by měli lidé platit daň z příjmu 12,5 procenta (tedy zhruba 19,5 procenta reálného zdanění). Zároveň se snížením daně v roce 2009 se ale podle koaličního plánu sníží i výše slev na dani a daňového zvýhodnění na děti.
Poslanec Tlustý má však podezření, že připravované snížení slev na dani je příliš vysoké. "Pak by došlo k tomu, že se sice sníží sazba, ale výsledné daňové zatížení bude vyšší než v roce 2008. To je absolutně nepřijatelné. Reforma má daně snižovat, nikoli zvyšovat," cituje Tlustého čtvrteční Právo. "Není možné připustit, aby pod hlavičkou snížení daní došlo fakticky k jejich zvýšení," dodal.
Případnou chybu je nutné podle něj odstranit. "Jinak nejsem ochoten podpořit reformu. Pokud bude ODS plus pro všechny, bude tam můj hlas. Pokud bude reforma představovat ODS minus, tak můj hlas tam nebude, takovou verzi nepodpořím," uvedl. Ve čtvrtek řekl, že by se mohlo znovu otevřít druhé čtení balíku reformních zákonů, ve kterém by se výše slev na dani upravila.
Daňovou část reformy ve čtvrtek znovu napadli i poslanci ČSSD. Tvrdí, že pozměňující návrh k vládní reformě zvyšuje mezi roky 2008 a 2009 daň z příjmu pro velkou část daňových poplatníků. "Nový koaliční návrh ve skutečnosti znamená, že se mezi roky 2008 až 2009 dvěma třetinám rodin, zejména těm s příjmem do 20 tisíc hrubého měsíčně, a také většině rodin, které dnes uplatňují společné zdanění manželů, zvýší daň z příjmu. Lidé tak mohou přijít až o několik tisíc ročně," uvedl v tiskové zprávě stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). "ODS, která zvítězila ve volbách se slibem snižování daňové zátěže, se v naprostém rozporu se svými předvolebními sliby vydala cestou zvyšování daní pro občany," dodal.
Podle premiéra Topolánka je poslední verze navrhovaných změn "podporyhodná" a nakonec potřebných 101 hlasů příští úterý získá. Topolánek Tlustého hlas nutně potřebuje, pro reformu je rozhodnut nehlasovat lidovecký poslanec Ludvík Hovorka, kterému se nelíbí poplatky u lékaře. S bývalými sociálními demokraty Milošem Melčákem a Michalem Pohankou tak má Topolánek nyní k dispozici 101 hlasů, bez Tlustého by jich měl jen sto, což by na schválení reformy nemuselo stačit.
Ilustrační foto: Karel Šanda