Ministr školství Josef Dobeš představil na poradě vedení ministerstva bývalého člena nacionalistické Národní strany Ladislava Bátoru jako svého poradce i jako kandidáta na svého náměstka. Stalo se tak v úterý a přitom ještě o den později Dobeš odmítl v České televizi odpovídat na dotazy, zda je pro něho Bátora na ministerstvu přijatelný. Informaci přinesly servery Česká pozice a server Novinky.cz.
Podle informací médií se měl Bátora stát Dobešovým náměstkem, který by nahradil dosavadní náměstkyni Evu Bartoňovou (ODS). Tu chtěl Dobeš odvolat, Bartoňová však v České televizi uvedla, že jednala s ministrem a že na úřadě zůstává.
Servery citují ze zápisu z úterní porady, kde stojí, že "ministr v úvodu představil nového poradce Mgr. Ing. Ladislava Bátoru".
Dotaz České pozice, zda Dobeš skutečně Bátoru jmenoval svým náměstkem, ministerstvo odmítlo komentovat. Server Novinky.cz s odvoláním na informace deníku Právo navíc uvádí, že Dobeš představil Bátoru také jako kandidáta na svého prvního náměstka s tím, že nahradí náměstkyni Bartoňovou (ODS).
Otázku případného zaměstnání Ladislava Bátory na ministerstvu školství Dobeš probíral i na setkání s premiérem Petrem Nečasem (ODS). "Nedovedu si představit, že by se člověk s minulostí pana Ladislava Bátory stal náměstkem na ministerstvu školství," prohlásil Nečas.
Bátora v minulosti kandidoval za nacionalistickou Národní stranu Petry Edelmannové. Strana dlouhodobě vystupovala proti Evropské unii nebo přistěhovalcům. Jeden z jejích členů byl také loni odsouzen kvůli publikaci Konečné řešení otázky cikánské, která mimo jiné obsahuje myšlenku vystěhovat Romy do Indie.
Bátora se zároveň angažuje v konzervativní iniciativě D.O.S.T., která se například postavila proti výuce sexuální výchovy na školách. Jeho případné působení na ministerstvu školství by naopak přivítali Mladí křesťanští demokraté, jejich předseda Petr Jurčík Bátoru popsal jako "člověka, který se svými názory nikdy nebál postavit většinovému společenskému kursu".
Ministr Dobeš musel v posledních dnech vysvětlovat mimořádné odměny svým manažerům, údajný podíl na seminární práci své podřízené, sledování elektronické korespondence na úřadě nebo spekulace o výměně náměstků.