Ve své svědecké výpovědi u zlínského okresního soudu v úterý Tomáš Březina odmítl, že by jeho otec Vladimír Březina věděl o rozsáhlých nelegálních obchodech s nezdaněným lihem. Organizoval je Radek Březina, Tomášův bratr. Jak Vladimír Březina, tak i Stanislava Kudlejová, bývalá manželka Radka Březiny, jsou v případu, kterým se soud zabývá, obžalovaní z takzvaného praní špinavých peněz. Hrozí jim až osm let vězení. Vinu oba popírají.
Kauza se týká více než půl miliardy korun, které podle státního zástupce Radka Bartoše pocházely z nelegálního podnikání skupiny kolem Radka Březiny. Podle obžaloby se Vladimír Březina a Stanislava Kudlejová podíleli na praní špinavých peněz v letech 2005 až 2013, kdy se je snažili legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Díky tomu si podle žalobce přišel Vladimír Březina na více než 446 milionů, Stanislava Kudlejová na více než 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů korun.
Oba obžalovaní tvrdí, že nevěděli, že peníze pocházejí z trestné činnosti. Že se o jejich původu otec nesměl dozvědět, v úterý potvrdil Tomáš Březina. "Jestli něco dělám špatně, tak se snažím, aby to bylo utajené. Ne, že se s tím budu v hospodě nebo někde v rodinném kruhu vychloubat," řekl Tomáš Březina, který byl v minulosti v souvislosti s lihovou kauzou odsouzený.
Prvoinstanční soud se případem zabývá už potřetí, krajský soud mu ji po předchozích zprošťujících rozsudcích vždy vrátil k novému projednání. Obžaloba se neztotožňuje s předchozími závěry okresního soudu, podle nichž není možné peníze, které plynuly od Radka Březiny k Vladimíru Březinovi a Stanislavě Kudlejové, jednoznačně označit za pocházející z trestné činnosti. Žalobce míní, že v evidenci, kterou vedl pro Radka Březinu jeho bratr Tomáš, je podrobně popsáno, odkud peníze pocházejí. Většinu příjmů podle něj tvořily peníze za nelegální obchody s lihem.
Podle Tomáše Březiny on i jeho bratr disponovali penězi, které pocházely z nelegálního prodeje lihu, ale také oficiálních prodejů likérek, které Radek Březina ovládal, nebo nájmů a dalších transakcí. "Peníze jsme dávali v uvozovkách na jednu hromadu, ať byly odkudkoliv," řekl Tomáš Březina. Peněžní deník, který vedl, podle něj primárně vznikl kvůli evidenci dluhů odběratelů lihu. Tvrdí ale, že jsou v něm zaznamenány i legální příjmy.
Ani Vladimír Březina, ani Kudlejová v úterý k soudu nepřišli. Požádali o jednání v jejich nepřítomnosti. Po výpovědi Tomáše Březiny odročil předseda trestního senátu Pavel Houdek hlavní líčení za účelem dalšího dokazování na neurčito.
Případ lihové mafie v čele s Radkem Březinou zaměstnává policii a žalobce od podzimu 2012. Krajský soud v Brně loni Radku Březinovi zpřísnil trest vězení, který si odpykával za obchody s nezdaněným lihem, ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Podle rozsudku se z vazby v letech 2012 až 2014 v souvislosti s lihovou kauzou pokusil uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit svědky.