Topolánek a Pospíšil představili reformu justice
19.11.2007 12:16 Aktualizováno 19.11. 15:34
Česká justice má být v budoucnu rychlá, komfortní a transparentní. K tomu má vést reforma justice, kterou vypracovalo ministerstvo spravedlnosti. Vládní priority pro oblast soudnictví a hlavní body reformy na tiskové konferenci představili premiér Mirek Topolánek a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
ČTĚTE TAKÉ: České soudnictví by měla vylepšit nová reforma
Reforma spočívá zejména v elektronizaci justice, úpravě personální situace u soudů a změně některých zákonů, například procesních předpisů.
Pospíšil přitom zdůraznil, že ke změna justice nebude vyžadovat ani větší počet soudců, ani více peněz ze státního rozpočtu. Podle mezinárodních statistik totiž patříme k zemím s největším počtem soudců na počet obyvatel. V České republice nyní pracuje 3028 soudců.
K efektivnějšímu fungování soudů má přispět i chystaný personální audit, který se má zaměřit především na administrativní pracovníky. Ministerstvo chce snížit některé kategorie zaměstnanců a naopak navýšit počet vyšších soudních úředníků. S tím souvisí i plánovaná změna Justiční akademie v Kroměříži. Podle ministra totiž škola není tak kvalitní, jak by ministerstvo chtělo. V budoucnu by tak například soudní úředníci měli mít možnost získat v Kroměříži i vysokoškolské vzdělání.
Proces elektronizace české justice má zase usnadnit přístup občanů k soudům a urychlit soudní řízení. První fáze projektu, jako je například E-podatelna nebo InfoSoud, začaly fungovat již letos, v lednu příštího roku by chtělo ministerstvo zprovoznit insolvenční rejstřík. Završením projektu má být kompletní elektronický soudní spis. Ten by měl podle ministra začít fungovat v druhé polovině volebního období, tedy od léta 2008 do roku 2010.
Další změnou má být složení kárných senátů, které rozhodují o kárných proviněních soudců. Podle návrhu reformy v nich mají v budoucnu zasednout vedle soudců i zástupci dalších právních profesí, například advokáti nebo notáři. Tímto vnesením "laického prvku" se má zajistit objektivita a nestrannost kárných řízení.
Kárné senáty by také v budoucnu mohly na návrh ministra spravedlnosti odvolávat soudní funkcionáře, tedy předsedy a místopředsedy soudů, kteří jsou dnes prakticky neodvolatelní.
Vylepšení několika zákonů
Dalším pilířem reformy je úprava norem. Největších změn se mají občané podle ministra dočkat od připravované velké novely občanského soudního řádu, která obsahuje 150 novinek.
Z kodexů Pospíšil také připomněl chystané změny v trestním zákoníku, jehož novou podobu má do konce roku projednat vláda, a občanského a obchodního zákoníku. U posledních dvou úprav si prý ministerstvo po připomínkách expertů vzalo rok na podrobnou přípravu konečné verze.
Změny mají přinést i novely profesních norem, jako jsou zákon o soudech a soudcích nebo zákon o znalcích a tlumočnících. Například zákon o soudech soudcích má přinést několik novinek urychlujících soudní řízení. Má například stanovovat pevné termíny, do kdy musí odvolací soud začít projednávat případ, který se k němu dostal od nižšího soudu, nebo zavádí praxi, kdy se odůvodnění rozsudku pronesené soudcem v soudní síni, musí objevit v jeho písemném provedení.
Chystá se i novela trestního řádu, notářského a exekučního řádu a zákona o mediacích. Rozhodnutí notářů by tak mohla být v budoucnu více uznávána než doposud, a nepodléhat takové kontrole soudců jako dnes.
O reformě budou dnes dále diskutovat odborníci. Další připomínky, které budou zapracovány do koncepce reformy, má ministr představit v únoru příštího roku.
Ilustrační foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.