Topolánek: Evropa se musí bránit, jinak zanikne
31.05.2007 15:33 Aktualizováno 31.05. 18:47
"Plánovaný protiraketový systém ve střední Evropě ochrání celý euroatlantický prostor, a pokud evropské země nevyjádří svobodnou vůli ke své ochraně, hrozí jejich zánik," prohlásil premiér Mirek Topolánek.
Na konferenci o americké protiraketové obraně uvedl, že svět není bezpečný. "Bez vůle k obraně je s touto civilizací konec," řekl premiér.
Podle něj by případná výstavba radaru v Česku a umístění asi desítky raket v Polsku byly obranným prostředkem. "Lidé si musí uvědomit, že je nutný a že nejde o útočný systém," dodal.
Předseda české vlády rovněž podotkl, že protiraketový štít není namířen proti Rusku, které proti němu vznáší značné námitky. "Rusko není ohroženo vojensky," uvedl. Dodal, že Rusko cítí šanci posílit svoji pozici a oslabit euroatlantické vazby, pokud by zabránilo výstavbě systému. "My ale nechceme opět patřit do sféry ruského vlivu," uvedl Topolánek.
Podle něj se po konci studené války evropské země cítí bezpečně, i když k tomu nemají mnoho důvodů. "Z tohoto "růžového snu" je neprobudily ani útoky teroristů 11. září 2001 v USA a další útoky v Madridu a Londýně," konstatoval. "Výstavba radaru v Česku je tak malým testem evropské vůle bránit svobodu a mír," doplnil.
Americká velvyslankyně při NATO Victoria Nulandová uvedla, že Česká republika má nyní příležitost pomoci sobě, svým sousedům, spojencům i Spojeným státům chránit se před možnými útoky.
Připomněla, že střední Evropa má z geografického hlediska výbornou polohu pro umístění protiraketového štítu. "Nebezpečí přichází a roste. Nemůžeme čekat, až útok přijde, musíme už nyní pracovat na technologiích," uvedla. Podle ní by bylo přínosné, kdyby se do protiraketového systému zapojili spojenci, spolupracovat by mělo i Rusko.
Podobně jako Topolánek mluvil také šéf polského bezpečnostního úřadu Wladyslaw Stasiak. Polsko by se podle něj nikdy neúčastnilo projektu, který by ohrožoval jeho sousedy.
Česká vláda zahájila s USA vyjednávání o možném umístění radaru ve vojenském prostoru Brdy nedaleko Prahy. Jednání mají trvat zhruba do konce roku, pak chce Washington slyšet, zda Češi radar povolí či ne. Hlavní vládní strana ODS protiraketovou ochranu plně podporuje, například koaliční zelení a opoziční sociální demokraté by uvítali, kdyby protiraketový deštník byl součástí NATO. Veřejnost není americkému záměru nakloněna. ČSSD také požaduje k této otázce referendum.
Místopředseda Strany zelených Ondřej Liška uvedl, že případná smlouva s USA o radaru by měla mít přímý odkaz na NATO, aby propojení obou systémů bylo "politicky vymahatelné". Místopředseda bezpečnostního sněmovního výboru Antonín Seďa (ČSSD) řekl, že pouze bilaterální jednání o radaru mezi ČR a USA by mohlo narušit sounáležitost v NATO a EU.
Náměstek dánského ministra obrany Kristian Fischer si myslí, že protiraketová ochrana v Evropě je nezbytná a nutná vzhledem k situaci na Blízkém východě.
Foto: Jan Zátorský
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.