Topolánek: Měl jsem veřejnost víc vyděsit
29.05.2007 18:17
Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek považuje za svou největší chybu, že veřejnost dostatečně nevyděsil tím, co republiku čeká bez chystané reformy sociálního, daňového a zdravotnického systému. Na úterním semináři v Senátu konstatoval, že pokud se rostoucí deficit veřejných rozpočtů nepodaří včas zastavit, v roce 2009 výdaje povinné ze zákona převýší celkové příjmy státní pokladny.
"Největší chybu, kterou jsem udělal já osobně, že ... jsem ve fázi představení celého toho balíku opatření veřejnost patřičně nevyděsil," uvedl premiér. Vysvětlil to tím, že není zvyklý vyvolávat poplašné zprávy. Situace by si to ale samozřejmě zasloužila, protože je tristní, dodal. Už dříve si posteskl, že ve společnosti chybí "reformní étos".
Za krok správným směrem reformu veřejných financí označil guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Uvedl ale, že plány vlády jsou málo razantní. "Je to první krok správným směrem, ale je to skutečně první krok, který pomáhá stabilizovat veřejné rozpočty v krátkém období, ale nezaručuje nám udržitelnost veřejných financí v delším horizontu," řekl. Kladem reformy podle Tůmy je, že neplánuje výrazné snížení investičních výdajů. U sociálních výdajů mohly být úspory ještě výraznější, soudí.
Topolánek zopakoval, že první fáze reformy je podmínkou pro sestavení reformního rozpočtu na příští rok. Pokud se vládě nepodaří takový rozpočet sestavit, musí se koalice rozhodnout, zda má cenu dál pokračovat, uvedl Topolánek. "Krizový" scénář v koaliční smlouvě předpokládá, že v takovém případě by se kabinet pokusil vyvolat předčasné volby. "Jsem velký optimista, nemyslím si, že by někdo, byť může mít výhrady, tuto stabilizační část reformy zboural," prohlásil ministerský předseda.
Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) uvedl, že zákonem stanovené výdaje státu se za poslední dva roky zvýšily o více než 100 miliard korun.
Nejprve kontrola rozpočtového deficitu
Vláda podle Topolánka musí nejdříve ozdravit veřejné finance do takové podoby, aby se zásadní reformy vůbec daly realizovat. Hodlá proto v prvé řadě zastavit "explozi" sociálních výdajů, kterou parlament odstartoval před loňskými volbami. Jedním z nástrojů je zrušit automatickou valorizaci dávek, která brání jakékoli vládě kontrolovat výši rozpočtového deficitu, řekl premiér. Pravidelně by se zvyšovaly jen penze.
Nečas jako příklad nekontrolovaného nárůstu uvedl příspěvky na péči o blízké, které letos dosáhnou 12 miliard místo plánovaných devíti miliard korun. Navrhované změny mají ušetřit zhruba 8,5 miliardy korun, uvedl ministr. Chce zpřísnit podmínky pro vyplácení některých dávek, například přídavku na dítě nebo podpory v nezaměstnanosti. Zrušit se má takzvané pastelkovné, snížit porodné, až na výjimky zrušit pohřebné.
"Označování těchto kroků za asociální zbídačování je naprosto bizarní a neznalé tvrzení," prohlásil Nečas. Podotkl, že loni výdaje na státní sociální podporu představovaly 34 miliard, příští rok by i po stabilizaci veřejných financí dosáhly 48 miliard korun.
Reformy budou následovat
Úspory si Topolánek slibuje také od omezení daňových výjimek či šetření na ministerstvech. Avizoval, že po nezbytné stabilizační fázi přijde na řadu reforma penzí, justice, trhu práce či "debyrokratizace" státní správy. Nečas se zmínil také o reformě systému nemocenské.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) uvedl, že chystané regulační platby za návštěvu lékaře, recept, pohotovost či hospitalizaci mají zamezit plýtvání peněz a zneužívání zdravotní péče. Průměrný Čech chodí k lékaři třináctkrát za rok, zatímco třeba Švéd jen čtyřikrát, řekl ministr. "Bereme si z veřejného balíku více, než je nutné," soudí. Roční limit 5000 korun na poplatky a doplatky podle Julínka ochrání vážně nemocné a zlepší situaci pacientů, kteří teď platí za léky 10.000 korun a více.
Ministr financí Miroslav Kalousek odmítl názor, že míra snižování daní je koaličním kompromisem. Všechny vládní strany by podle něj daně snižovaly ještě více, ale narazily na realitu. "Víc to nejde, pokud chceme bilanci veřejných rozpočtů stabilizovat a pokud chceme dodržet konvergenční kritéria," prohlásil. Pokud reforma projde, ocitne se podle něj ČR již v roce 2010 v trendu dlouhodobě udržitelných veřejných rozpočtů.
Premiér věří, že sněmovna neschválí žádné změny, které by narušovaly základní filozofii vládního návrhu. Dolní komora začne reformu projednávat na schůzi, která začíná příští týden. Bude se přitom muset vyrovnat i s kritikou z vlastních řad.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.