Sedmdesát miliard korun na českou vědu a výzkum nepřijde včas. Pro server TÝDEN.CZ to poprvé nahlas řekl premiér Mirek Topolánek po středečním společném jednání akademiků, zástupců ministerstva školství a rady vlády. Premiér se tak rozloučil s myšlenkou na splnění termínu, který měla stihnout odvolaná ministryně školství Dana Kuchtová.
"Program a jeho čerpání bude zpožděno. To je evidentní," řekl serveru TÝDEN.CZ premiér Topolánek. Česko se tak nyní musí začít snažit, aby nepropáslo ani svou druhou šanci na konci roku. "Nositelem programu věda, výzkum a inovace musí být průmysl. V tomto nepochopení vznikly problémy s napsáním programu," vytkl odvolané Kuchtové. Vinu na zpoždění nese podle něj i vláda ČSSD, která zavedla tři podobné programy namísto jednoho velkého, a ztížila tak agendu. Premiér má ještě jednu obavu z toho, že firmy budou mít o program malý zájem. "Ale o ty peníze z Evropy nepřijdeme," věří si.
Odchod Dany Kuchtové z ministerstva školství s sebou velmi pravděpodobně přinese jednu zdánlivě kosmetickou změnu. Lidová strana bude velmi tvrdě vyjednávat o tom, že do úřadu vedle nového ministra ze Strany zelených usedne i nový lidovecký náměstek.
Lidovci dosud náměstka na ministerstvu školství neměli a ukazuje se, že i to byl jeden z důvodů, proč se stupňoval tlak na dosavadní ministryni Kuchtovou. Ta odstoupila kvůli problémům, jak do Česka dostat 130 miliard z Evropské unie určených školství.
Podle nepsané koaliční dohody ministr vždy dosadí do funkcí náměstků zástupce zbylých dvou vládních stran. Zelení to však u školství (stejně jako ve zbylých dvou případech na ministerstvu zahraničí a životního prostředí) nerespektovali.
Kuchtová postupně odmítala všechny lidovecké kandidáty. Teď mají lidovci v plánu využít jejího odchodu a situaci na ministerstvu změnit. „Budeme na tom trvat. Určitě," řekl serveru TÝDEN.CZ dobře informovaný zdroj. Ostatně existuje usnesení školské komise, které po vedení KDU-ČSL žádá, aby na náměstkovi trvalo.
Kdo tam ale půjde?
Školská expertka lidovců Michaela Šojdrová se dokonce sama o křeslo ministryně přihlásila. I premiér Topolánek naznačil, že pokud se zelení a lidovci dohodnou na výměně ministerstev, nebude jim stát v cestě. Šojdrová nemá ale podporu ve vlastní straně. Po volbách sice lidovci ministerstvo chtěli, ale pak ho vyměnili za resort kultury. „Pro mě je to uzavřená záležitost. To by musel odstoupit některý jiný z našich ministrů," říká například jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, který má ve straně značný vliv. Pro server TÝDEN.CZ předseda strany Jiří Čunek jednoznačně odmítl, že by se strana o vedení ministerstva ucházela. "To v žádném případě nechceme," uvedl Čunek.
O nástupci Kuchtové rozhodne širší vedení zelených až 7. října. Hledání vhodného kandidáta podle všeho půjde ztuha, zelení momentálně nemají ve svých řadách nikoho, kdo by mohl Kuchtovou nahradit. „Budeme nástupce hledat těžko, máme málo odborníků. Možná se budeme muset porozhlédnout opět mimo stranu," říká zdroj blízký vedení strany. Stejný model zelení použili při obsazování ministerstva zahraničí, kde sedí Karel Schwarzenberg.
Mezi jmény, která se už skloňují, se dost možná objevuje i Jiří Zlatuška. Nynější senátor a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně se však tváří tajemně. „Nabídka zatím nepřišla, takže nic nepotvrdím ani nevyvrátím," tvrdí. Po chvíli váhání ale dodá: „Zeptejte se později."
Premiér Topolánek řekl, že nového ministra či ministryni je připraven jmenovat rychle, podobně jako tomu bylo po rezignaci Heleny Třeštíkové z resortu kultury. "Zatím jsem ale žádnou demisi na stůl nedostal," podotkl premiér.
Foto: ČTK