Topolánek nabídne starostům z Brd peníze

Domácí
3. 9. 2007 12:01
premiér Mirek Topolánek
premiér Mirek Topolánek

Ilustrační fotoStarostům obcí, kterých se má dotknout případná výstavba amerického protiraketového radaru, hodlá premiér Mirek Topolánek nabídnout podporu pro rozvoj kraje. Nabídka má padnout ve středu při výjezdním zasedání vlády ve Spáleném Poříčí na Plzeňsku. Novinářům v pondělí Topolánek řekl, že připravovaný rozpočet dovoluje "alokovat peníze na rozvoj Brdska". Oblast byla podle jeho názoru zanedbávána dlouhá desetiletí.

K TÉMATU: ČSSD: O radaru má informovat vláda, ne PR agentura

S návrhem na finanční podporu rozvoje infrastruktury prý váhal, aby nevznikl dojem, že si lidi kupuje. Nyní tak reaguje na požadavky podpory, které vzešly od některých starostů. "Plán bude realizován bez ohledu na to, zda tam nakonec radarová jednotka stát bude, nebo ne," konstatoval.

Na možnost peníze a zároveň radar by ani mnozí starostové obcí ležících v blízkosti kóty 718, tedy místa, kde by měl radar případně stát, podle zjištění redakce TÝDEN.CZ nepřistoupili. "Peníze bych přijal, ale ne výměnou za to, že tu bude stát radar. To ať si je nechají," říká starosta obce Skořice Miloslav Suchý.

Podobně reagují i ve Věšíně. "Pokud si tím chce pan premiér vymínit souhlas za radar, tak žádné peníze nechceme. Lidé by určitě nechtěli vyměnit bezpečnost svou a svých dětí za rozvoj obce," domnívá se starosta obce Pavel Hutr.

Investice do infrastruktury regionu obecně vítá starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek (nezávislý). Měly by ale podle něj přijít bez ohledu na radar. "Na zanedbanost a diskriminaci malých obcí upozorňujeme dlouho. Podpora by měla být komplexní, pro celou oblast. V obcích chybí kanalizace, vodovody, nejsou územní plány," poznamenal. Změnit by se také měl způsob získávání peněz z daní, kde jsou malé obce kolem 100, 200 či 300 obyvatel ve značné nevýhodě.

Obce ležící v sousedství vojenského újezdu Brdy s plánem postavit za jejich humny radar nesouhlasí. Topolánek s sebou na jednání poveze také nedávno publikovanou studii o vlivu zařízení na zdraví lidí. Řekl, že se připravuje i studie vlivu radaru na životní prostředí.

Premiér odmítl požadavek, aby se středečního setkání zúčastnili i zástupci občanských sdružení, bude to pouze jednání se starosty, jejichž obcí se případná výstavba dotkne, uvedl.

Zástupci obcí minulou středu založili Ligu starostů nesouhlasících s umístěním radaru USA v České republice. Zakládací listinu podepsalo 30 starostů ze Středočeského a Plzeňského kraje. Vyzvali vládu, aby právě na své výjezdní zasedání, kde se bude jednat také o radaru, pozvala i šestičlenný koordinační výbor ligy. Ani toto sdružení Topolánek na setkání nepozval.

Američané chtějí postavit radar v ČR a silo s desítkou střel v Polsku. Většina Čechů však záměru není nakloněna. Opoziční sociální demokraté a komunisti požadují o této věci referendum. Hlavní vládní strana ODS soudí, že všelidové hlasování by bylo nezodpovědné, a chce případnou dohodu s USA ratifikovat v parlamentu. Politická jednání začnou podle vládního koordinátora Tomáše Klvani v září a počátkem roku 2008 parlament rozhodne, zda se ČR stane účastníkem systému protiraketové obrany.

Foto: ČTK, Jan Zatorsky

Autor: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ