Topolánek rozdával medaile cizím hrdinům
21.08.2008 17:47
Deset statečných lidí, kteří v srpnu 1968 v zahraničí otevřeně vystupovali proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy, dnes dostalo medaili od premiéra Mirka Topolánka. Jsou mezi nimi příslušníci států, které se na vojenské intervenci před 40 podílely.
Premiér dnes při výročí dne, který označil za den zmařených nadějí, poděkoval všem oceněným za jejich velkou odvahu. Podle Topolánka dokázali, že to nebyli lidé jejich zemí, kdo ukončil Pražské jaro, ale tehdejší sovětské vedení. Premiér uvedl, že i v nesvobodných zemích se tito lidé tehdy projevili jako svobodní občané.
Medaile nese jméno předsedy první československé vlády Karla Kramáře a česká vláda ji předává těm, kterým chce poděkovat za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka.
Premiér dnes pamětní medaile předal v sídle vlády při zahájení výstavy Za vaši a naši svobodu. Mapuje právě protesty Bulharů, Litevců, Lotyšů, Maďarů, Němců, Poláků i Rusů proti srpnové okupaci i následné postihy, kterých se jim v jejich zemích dostalo. Expozice bude veřejnosti přístupná o víkendech do konce října vždy od 10:00 do 17:00. Vernisáží také premiér zpřístupnil veřejnosti zahrady sídla vlády.
Hrdinských aktů byly stovky
Výstavu připravil Ústav pro studium totalitních režimů, který při pátrání po žijících účastnících protestu proti okupaci zaznamenal stovky těchto aktů. Z nich vybral několik pamětníků, které pozval do Prahy. Jsou mezi nimi tři z legendárních sedmi statečných, kteří protestovali v Moskvě: Viktor Fajnberg, Natalie Gorbaněvská a Pavel Litvinov. Medaile dostali také Poláci Tereza Stodolniaková a Kornel Morawiecki, Němci Bernd Eisenfeld, Franziska Groszerová a Toni Krahl, Maďarka Ágnes Hellerová a Rus Alexander Dimitrov.
Vláda uvádí, že pamětní medaile udělovaná předsedou vlády není "ani vyznamenáním ani věcným ceněním, ale je symbolem a byla vytvořená u příležitosti výročí Karla Kramáře". Kramář (1860 až 1937) byl dlouholetým předsedou Národně demokratické strany. V roce 1934 založil stranu Národní sjednocení a přihlásil se k heslu obrozence a historika Františka Palackého "Nic než národ". Za první světové války působil v domácím odboji. Dnes se k jeho odkazu hlásí někteří čeští nacionalisté.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.