Topolánek: V Česku přežívají komunistické stereotypy

Domácí
26. 2. 2007 17:35
bez popisku 3907
bez popisku 3907

Premiér Mirek Topolánek uvedl v prohlášení u příležitosti výročí komunistického puče v Československu z 25. února 1948, že komunistické stereotypy v naší společnosti přetrvávají i více než 17 let od listopadové revoluce. A to i přesto, že by se mohlo zdát, že je nahradily demokratické postupy a normy.

"Bohužel, ani více než 17 let po pádu totality se česká společnost dosud plně nevyrovnala s důsledky komunistické diktatury," soudí ministerský předseda.

Poté jmenoval několik příkladů, které považuje za důkazy nedostatečného vyrovnání se s minulostí. "Kdo by si třeba před sedmnácti lety pomyslel, že ještě někdy budeme muset řešit aféru, kdy inspekce ministra vnitra odposlouchává novináře a sleduje jejich hovory dlouhé měsíce zpět, aby zjistila jejich kontakty a zdroje," uvedl. Připomněl také, že se stále objevují informace o tom, na jakých důležitých postech pracují či ještě donedávna pracovali exponenti minulého režimu.

Topolánek se pozastavil i nad tím, že ještě v roce 2007 se komunistická strana otevřeně hlásí k 'revolučnímu odkazu' komunistického předáka a později prezidenta Klementa Gottwalda, že schvaluje jeho puč před 59 lety a zároveň se velmi vážně připravuje na vstup do vlády, tvrdí premiér.

Když prý čelí dotazům, co učiní v případech zneužívání moci v duchu metod komunistické politické policie, či když do věcí veřejných zasahují lidé s totalitní minulostí, odpovídá, že nic. "Naštěstí, dnes tyto pravomoci nenáleží předsedovi vlády, ale pouze a výlučně k tomu určeným nezávislým orgánům. Na médiích pak je, aby hrála roli veřejné kontroly a upozorňovala na každé ohrožení občanských svobod," soudí Topolánek.

V závěru prohlášení vyjádřil hlubokou úctu lidem, kteří měli odvahu postavit se totalitě. "Skláním se před památkou všech obětí komunistických žalářů a šibenic," prohlásil premiér.

V letech 1948 až 1989 prošlo v Československu komunistickými věznicemi více než 262 tisíc politických vězňů. Při zatýkání, ve vězení a v táborech nucených prací zahynulo 2500 až 3000 lidí. Oficiálně bylo z důvodů protikomunistické činnosti odsouzeno a popraveno 241 lidí, poslední v listopadu 1960. Podle údajů Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu bylo spácháno dokonce 280 justičních vražd. V Československu bylo v 50. letech 400 věznic a táborů nucených prací pro politické odsouzence a politicky nespolehlivé osoby.

Foto: Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Další čtení

Za Stačilo! bude kandidovat obžalovaná učitelka Bednářová. Popírá válečné zločiny

Domácí
18. 4. 2025

Kyberzločinci útočili na pražskou Správu služeb, ta se potýká s následky

Domácí
18. 4. 2025
Botanická exkurze v CHKO Pálava na Kočičím kameni a Kočičí skále, 18. dubna 2025, Mikulov, Břeclavsko.

Dvě desítky lidí se i přes déšť účastnily exkurze na Kočičí skále v CHKO Pálava

Domácí
18. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ