Česká republika bude podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) připravena na vstup do schengenského prostoru s lednem příštího roku, je ale otázka, jak na tom budou takzvané staré země Evropské unie. Topolánek proto na střdečním setkání s velvyslanci unijních států vyzval, aby se záležitostí zabývali, protože má pro ČR velký význam.
"Existuje zpráva, že celá řada takzvaných starých zemí Evropské unie v této chvíli není schopna plnit podmínky pro vstup," řekl Topolánek. Na velvyslance prý apeloval, aby věc nebrali na lehkou váhu. "Pro nás to nemá jen ten praktický, ekonomický význam, ale velmi i význam politický a psychologický," zdůraznil premiér.
Do schengenské dohody je zapojena většina starých členských zemí EU. Její účastníci kontrolují pouze hranice na vnějším obvodu tohoto prostoru, uvnitř odpadají kontroly lidí i automobilů. Většina nových členských států Evropské unie včetně třeba Slovenska a Polska se chystá přistoupit 1. ledna.
Podle původního plánu EU měl být schengenský systém rozšířen už začátkem letošního roku. Přípravy se zdržely nepřipraveností nového počítačového systému, který má registrovat mimo jiné data o hledaných nebo nežádoucích osobách či kradených autech. EU to nyní řeší dočasným rozšířením nynější policejní databáze o některé údaje z nových zemí.
Topolánek hovořil s velvyslankyněmi a velvyslanci o červnovém summitu EU v Bruselu. Skončil kompromisní dohodou na mandátu pro přípravu smlouvy o reformě institucí EU. "Prezentoval jsem určitý soulad mezi mandátem české vlády, který mi dával určité mantinely pro vyjednávání, a výsledkem Evropské rady. Ubezpečil jsem velvyslance, že patříme mezi země, které jsou se závěry spokojeny," řekl premiér.
Foto: ČTK