Topolánkova <span>vláda přežila</span> hlasování o důvěře

Domácí
5. 12. 2007 12:58
Premiér Mirek Topolánek s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.
Premiér Mirek Topolánek s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Premiér Mirek Topolánek s ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Vláda Mirka Topolánka podle očekávání přestála hlasování o důvěře, které vyvolala opozice v Poslanecké sněmovně. Pro návrh, aby kabinet skončil, hlasovalo 97 poslanců ze 198 přítomných, proti se jich vyslovilo 101. Koalici opět pomohli odpadlíci Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří zkraje roku opustili řady sociální demokracie.

Topolánkův tým dnes sice obstál v hlasování o nedůvěře, ale už odpoledne ho čeká další zkouška, a to schvalování státního rozpočtu na příští rok. Jedna z vládních poslankyň, Věra Jakubková ze Strany zelených, oznámila, že ho nepodpoří. Zatím se však zdá, že koalice rozpočet prosadí i bez ní.

Při dnešním hlasování o kabinetu byl vládní tábor jednotný. Napětí uvnitř koalice však momentálně vyvolává záměr lidovců znovu dostat svého předsedu Jiřího Čunka (KDU-ČSL) do vlády. Zelení i někteří občanští demokraté k tomu mají výhrady.

Do hlasování o návrhu na sesazení vlády se tyto spory nepromítly. Pro nedůvěru dnes bylo 97 komunistů a sociálních demokratů, proti hlasovalo 101 poslanců - všichni přítomní koaliční zákonodárci a bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Hlasování se nezúčastnili nemocný poslanec ČSSD Petr Wolf a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS), který je pracovně v Bruselu.

Vláda si ještě předtím vyslechla od levicových poslanců tvrdou kritiku své činnosti. Svou roli prý nezvládá a bez ohledu na výsledek je nedůvěryhodná. Diskuse se protáhla na dva dny, v úterý ji poslanci nestihli dokončit. Opozice i koalice využily rozpravu k bilancování téměř ročního působení Topolánkova kabinetu. Levice postupně kritizovala situaci téměř ve všech resortech. Na rozdíl od červnové schůze k nedůvěře však tentokrát na opoziční výtky reagovali i premiér a ministři. Dosavadní výsledky kabinetu označili za úspěch. ČSSD zároveň vyčetli, že řadu problémů zdědili po její vládě.

ČSSD a KSČM kabinet kritizovaly mimo jiné i za to, že se opírá o "přeběhlíky" - Melčáka a Pohanku. Levice připomínala i Čunkovu kauzu. Předseda lidovců byl vyšetřován kvůli podezření z korupce, ale žalobce jeho stíhání zastavil. Podle kritiků však některé pochybnosti kolem jeho majetkových poměrů zůstávají.

Topolánek po hlasování novinářům řekl, že jeho kabinet dělá dobrou práci a zaslouží si dál vládnout. Opozice navzdory neúspěchu při hlasování nepovažuje svůj pokus za ztrátu času. Podle sociálních demokratů tím všichni koaliční poslanci přijali za vládu odpovědnost.

Foto: ČTK

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ