Tošovský popřel, že by spolupracoval s StB
12.02.2007 19:58
Bývalý premiér a guvernér České národní banky Josef Tošovský popřel informace o tom, že za minulého režimu spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností. Podle Mladé fronty Dnes se dostal do kontaktu s StB z titulu své funkce v říjnu 1986, kdy působil jako poradce předsedy Státní banky československé (SBČS). "Nikdy jsem nespolupracoval s tajnou politickou policií StB a nepředával jsem jí žádné důvěrné informace," uvedl Tošovský v prohlášení, které zveřejnil v pondělí.
Dodal, že z pozice své práce v SBČS od roku 1986 pouze dostával různé důvěrné ekonomické informace, které ministerstvo vnitra získávalo ze zahraničí. "Tyto informace tehdy dostávaly standardně všechny tehdejší úřady zodpovědné za ekonomiku země," uvedl expremiér.
Tošovský tvrdí, že o těchto skutečnostech informoval v rámci bezpečnostní prověrky Národní bezpečnostní úřad a že byly známy i tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi. Podotkl rovněž, že má nejen prověrku na stupeň přísně tajné, ale i prověrku NATO.
Nad zveřejněním informací o Tošovském se v rozhovoru pro Českou televizi (ČT) pozastavil prezident Václav Klaus, který je na návštěvě Japonska. "Jak je možné, že se na něco takového přichází v roce 2007, když byl jistou chvíli také předsedou vlády České republiky? To je pro mě nepochopitelné," řekl. Poznamenal též, že "některým to prochází a někteří jsou naopak démonizováni od prvního dne a férovost v tom žádná není".
Informace o Tošovského spolupráci s StB vyplývají podle MfD z dobových dokumentů, jež léta ležely jako nezpracované archiválie ve spisovnách ministerstva vnitra. Tošovského podle deníku vedl jako svého spolupracovníka 17. odbor 1. správy StB, což byla zjednodušeně řečeno ekonomická rozvědka. Jejím hlavním cílem bylo získávání tajných informací v cizině.
Z dokumentů podle MfD vyplývá, že Tošovský během své aktivní spolupráce nikoho neudal a úmyslně nepoškodil tak, aby ho pak StB pronásledovala. Kromě desítek odborných analýz - třeba k prolomení švýcarského bankovního tajemství ze strany USA nebo k situaci na úvěrovém trhu NSR - pomohl údajně StB s vyhodnocením některých zahraničních návštěv v bance. Některé analýzy vypracoval podle listu i pro nejvyšší vedení KSČ.
Mluvčí Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy civilní rozvědky, Bohumil Šrajer v ČT vyloučil, že by informace o kontaktech StB s Tošovským unikly z archivu této služby . "Mohu vyloučit, že by z archivu ÚZSI unikla jakákoliv informace v rozporu s platnou legislativou," řekl. "Můžeme jenom spekulovat, odkud to uniklo. Tyto materiály u nás zatím nejsou," řekl ČT ředitel odboru archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra Pavel Žáček.
Tošovský nyní žije ve Švýcarsku, kde řídí Institut pro finanční stabilitu, což je součást světové Banky pro mezinárodní platby.
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.