Protestovat proti práci zákonodárců se nevyplácí. Přesvědčili se o tom i dva aktivisté, kteří v červenci před Poslaneckou sněmovnou demonstrovali proti přílepku k novele zákona o pomoci v hmotné nouzi. Ta dávala obcím právo odebrat lidem žijícím na ubytovnách doplatek na bydlení. Dostali za to podmíněné tresty. Ve středu má soud v Praze rozhodnout o jejich odvolání.
"Jeden z nich si lehl na zem a druhý nastříkal sprejem obrys jeho ležícího těla," říká Štěpán Ripka z Platformy pro sociální bydlení, která na soud upozornila. Oba aktivisté tím odkazovali na sebevraždu muže z Ostravy, kterému nepřišel příspěvek na bydlení, a on proto skočil z okna. Bál se totiž života na ulici.
"Byli zatčení, odvezení na policii a odsouzení za poškozování cizí věci. Jejich čin byl vyhodnocený jako graffiti," říká Ripka. Muži se ale hájili tím, že použili smytelný značkovací sprej. Navíc siluetu z chodníku i podle rozsudku ještě tentýž den odstranili.
Výši trestu mohla ovlivnit skutečnost, že si aktivista k činu vybral chráněné území. "Chodník a vozovka se nacházejí v oblasti památkové rezervace," uvedla k tomu před časem pro idnes.cz mluvčí Obvodního soudu Prahy 1 Lenka Cihlářová.
Přílepek k zákonu o pomoci v hmotné nouzi, který navrhl poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) způsobil v první polovině letošního roku problémy tisícům lidí na ubytovnách. Zvláště severomoravská města jim totiž odmítala nechat proplácet dávky na bydlení, a jim hrozilo, že skončí na ulici. Situaci musela řešit dokonce i vláda.
Nyní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) připravila další novelu zákona. Ta sice situaci částečně řeší, ale do budoucny výši doplatku snižuje. I proti tomu aktivisté protestují s tím, že to neomezí byznys s chudobou, který někteří majitelé ubytoven provozují. Naopak, spíše to prý obyvatele ubytoven uvrhne do ještě větší nouze.