<span>Trestat "myšku"?</span> Nesmysl! míní odborníci

Domácí
15. 5. 2008 10:10
Řidiče čekají změny. Zmírnění bodování i nové přestupky.
Řidiče čekají změny. Zmírnění bodování i nové přestupky.

Další návrhy změn v bodovém systému. Shoda zatím není.Politici i experti pracují na dalších změnách v bodovém systému. Představili je tento týden a konečná debata o jejich návrzích v Poslanecké sněmovně vypukne nejspíš na podzim. A co na nové návrhy říkají nezávislí odborníci? Pro server TÝDEN.CZ hodnotili novinář Petr Jansa z Motožurnálu a Jiří Patera, majitel školy bezpečné jízdy.

1. Zrušení bodových postihů za telefonování za jízdy a nerozsvícená světla

Petr Jansa souhlasí s obojím. "Nikdo také není postihován za to, že při řízení kouří nebo jí, a to ani pokutou," argumentuje Jansa. Pokutu za telefonování bez handsfree by v zákonu ponechal. Rovněž podporuje zrušení bodového postihu za nerozsvícená světla, což je podle něj přestupek, který ovšem neohrožuje ostatní.

Naopak Jiří Patera by "bodování" za mobil v autě ponechal. "Telefonování za jízdy je velice nebezpečné, testovali jsme řidiče na Polygonu. Při telefonování chybují více než pod vlivem alkoholu," hodnotí Patera. Řidiče by rovněž trestal za nerozsvícení světel v dešti, v mlze nebo při začínajícím soumraku.

2. Zvýšení rychlostního limitu na dálnici na 150 km/h (za sucha a dobrého provozu)

V tomto bodě se oba experti shodují a s návrhem zásadně nesouhlasí, především s ohledem na stav naší nejvytíženější dálnice D1. Petr Jansa navrhuje proměnlivé značení v úsecích, kde je to s ohledem na bezpečnost možné. "V závislosti na počasí a hustotě provozu by se mohla maximální povolená rychlost zvýšit třeba až na 160 km/h."

Jiří Patera je zásadně proti zvýšení rychlostních limitů. "Zvláště pak na D1, která má katastrofální povrch. Nejsme vychováni pro vyšší rychlosti," konstatuje dlouholetý instruktor řidičů.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanci chtějí menší tresty za volání v autě

3. Bodový postih za bránění v předjíždění (6 bodů)

"Kdo to bude posuzovat?" ptá se Patera. "Jde-li o najíždění kamionů do levého pruhu, nejedná se o bránění v předjíždění, ale ve většině případů o bránění v souběžné jízdě," vysvětluje šéf mosteckého Polygonu.

Petr Jansa souhlasí s bodovým postihem, ale ne tak přísným. Přiklání se k jasně stanovené povinnosti ponechat od vpředu jedoucího vozidla takový odstup, aby bylo možné se bezpečně zařadit.

4. Bodový postih za nedodržení povinnosti dát znamení o změně směru jízdy (2 body)

Řidiče čekají změny. Zmírnění bodování i nové přestupky.Podle Petra Jansy jsou blinkry základním komunikačním prostředkem mezi řidiči, kteří dávají ostatním najevo, co mají v úmyslu. "Klidně by tento přestupek mohl být ohodnocen i třemi body," říká specialista na motorismus.

Jiří Patera však upozorňuje, že hodně bude záležet na posouzení policie. "A to nebývá vždy správné," dodává.

5. Nedodržování bezpečné vzdálenosti mimo obec (2 body)

Jiří Patera by s takovým opatřením okamžitě souhlasil, nicméně upozorňuje, že musí být připravena metodika a měřící zařízení.

Jansa by spíše trestal agresivní najíždění na vozidlo vpředu, stejně jako bezdůvodnou jízdu v jiném než pravém pruhu.

6. Narušení bezpečné jízdy, tzv. myška (2 body)

Oba experti tento návrh odsuzují. "Jak se bude posuzovat, že byl řidič nucen se při předjíždění rychle zařadit mezi předjížděná vozidla?" ptá se Jansa. A stejnou otázku si klade i instruktor Patera. "Kdo to posoudí objektivně? Nesmysl," odpovídá si.   

Foto: Karel Šanda

Autor: - lh -

Další čtení

Vláda dnes absolvuje v Kutné Hoře první letošní výjezdní zasedání

Domácí
14. 5. 2025

Volby do Sněmovny budou letos 3. a 4. října, termín stanovil prezident

Domácí
13. 5. 2025
Prezident Petr Pavel na Národní konferenci o podpoře sportu a pohybu, 13. května 2025, Praha.

Prezident Pavel: Sport zvyšuje odolnost společnosti, měl by přinášet radost

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ