Nizozemské velvyslanectví pobouřilo, že vydavatelství Naše vojsko prodává trička s historickým plakátem, který v nizozemštině vyzývá ke vstupu do Waffen-SS. Vydavatelství znovu nabízí i hrnky a trička s Hitlerem.
Když nacisté obsadili za války většinu Evropy, verbovali muže v okupovaných zemích do speciálních jednotek Waffen-SS, tedy Zbraní SS nebo Ozbrojených SS. Stejně tomu bylo i v Nizozemsku, kde ke vstupu do této Himmlerovy armády - v norimberském procesu prohlášené za zločineckou organizaci - nabádal rovněž plakát s vojákem, letouny, tanky, děly a výzvou: "Za svou čest a svědomí. Proti bolševismu. Waffen-SS vás volá!" Teď se tento plakát objevil v kalendáři a na tričku, které prodává české vydavatelství Naše vojsko. "Na velvyslanectví to vyvolalo zděšení a údiv," sdělila mluvčí nizozemské ambasády Kateřina Procházková. Dodala, že s tím ale nemohou nic dělat. "Nemáme pravomoc, jak ovlivnit soukromé podnikatelské subjekty v České republice."
Stalin, Putin i Gott
Časopis TÝDEN se o vydavatelství Naše vojsko začal zajímat poté, co v únoru vyšlo najevo, že prodává trička a hrnky s Adolfem Hitlerem. Naše vojsko vzniklo na základě rozhodnutí ministerstva národní obrany v roce 1945 a jeho smyslem bylo vydávání literatury a periodik pro prezentaci armády - často i značně ideologických. K tomu například sloužil časopis Naše vojsko. V 90. letech byl podnik zprivatizován, současným majitelem je Emerich Drtina. Vedle knih a dalších publikací o vojenství a historii vydavatelství nabízí například i nástěnné kalendáře, trička nebo hrnky - jsou na nich třeba ruský prezident Vladimír Putin, Saddám Husajn, J. V. Stalin, Che Guevara, ale také Karel Gott, Albert Einstein nebo Marilyn Monroe.
Rabín Sidon: Lumpárna!
Poté, co v únoru noviny a televize informovaly o novince vydavatelství - hrncích a tričkách s Hitlerem -, vrchní zemský rabín Karol Sidon to označil za lumpárnu propagující nacismus. A Naše vojsko výrobky stáhlo. Jenže teď se hrnky a trička s Hitlerem objevily v nabídce znovu: minimálně v e-shopu. "Chtěli jsme trochu povyrazit veřejnost, tak jsme na web trošku něco dali a pak jsme se na to vykašlali," zdůvodnil podle iDnes.cz majitel Drtina první kolo nabídky triček a hrnečků s Hitlerem. Teď už ovšem Drtina na otázky neodpovídá. "Dále se již k tomuto nebudu vyjadřovat, je to dostatečně vysvětleno v médiích," napsal e-mailem. Když se ho TÝDEN zeptal na trička, kde se v nizozemštině láká ke vstupu do Waffen-SS, poslal Drtina sedm let staré vyjádření experta na extremismus Miroslava Mareše pro Český rozhlas. Jenže jeho názor se týkal jiného propagandistického plakátu - nacistického Sportovního svazu německých dívek. Podle Mareše není tento plakát protizákonný nebo amorální.
Letos v únoru se Mareš vyjádřil i k Hitlerovi na hrncích a tričkách: "Jde o to, jestli nakladatelství předměty prodává s vědomým, byť nepřímým úmyslem, že poslouží k propagaci a podpoře toho hnutí. Zákon byl dříve vykládán tvrději než nyní. Podle toho, jak se k tomu dnes staví některé orgány, si myslím, že nakladatelství zákon neporušuje. Výklad teď ale není jednoznačný. Musí být prokázán úmysl, což se prokazuje těžko. Je k tomu i judikát Nejvyššího soudu, že výrobce by měl zajistit, že to nebude sloužit k propagaci a podpoře hnutí, které směřuje k potlačení práv člověka."
Prověřuje policie, zda se Naše vojsko nedopustilo něčeho nezákonného? "Nesdělujeme, zda se zabýváme konkrétní věcí," uvedla pro TÝDEN mluvčí policejního prezidenta Ivana Nguyenová.