Zimní, letní, sezonní, narozeninová. Čeští obchodníci si důvod ke slevě vždycky najdou. Nákup v jejich "akcích" se ovšem často nevyplatí. Na jaké triky nejčastěji naletíme?
Spotřebitele klamou téměř všechny velké řetězce, protože nápis SLEVA nás Čechy pořád fascinuje a mnohdy nám zatemňuje mozek. Nedávný průzkum společnosti Česká distribuční ukázal, že se slevovými nabídkami necháme ovlivnit více než kdy jindy. Celkem 85 procent lidí potvrdilo, že zboží někdy vybírá podle akčních letáků (téměř polovina je pravidelně pročítá), víc než 60 procent lidí se podle nich dokonce rozhodne, do kterého řetězce vůbec vyrazí. Některé zboží - jako třeba pleny, káva nebo mléko - jsou za "normální" cenu téměř neprodejné. Když se projdete obchodním centrem, většina výloh se bez vábení čísly a lomítkem s dvěma nulami neobejde.
Jsou však slevy skutečné, nebo je to mnohdy jen hra s čísly? V prvním čtvrtletí tohoto roku provedla Česká obchodní inspekce 1332 kontrol nabídky a prodeje zboží za akční či výprodejové ceny. U třetiny z nich bylo odhaleno porušení právních předpisů. Bylo uloženo tři sta pokut v celkové výši 1,2 milionu korun. Nejvyšší sankci dostal Kaufland - 610 tisíc korun. Klamal opakovaně a hned v několika provozovnách po celé republice.
* Proč jsou Češi závislí na diskontu?
* Jaké jsou nejčastější slevové triky vychytralých obchodníků?
* Jak se čaruje s jablky? A jak se z českých stanou italská?
* Proč jsou pokuty za klamání spotřebitelů tak nízké?
* Jak se Češi naučili nakupovat zlevněné služby přes internet?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém čísle časopisu Týden, které vychází 21. května 2012.