Troubky budou stavět <span>novou hráz.</span> Podle předků

Domácí
5. 7. 2010 21:13
Během letošních květnových záplav hladina vystoupala na několik metrů.
Během letošních květnových záplav hladina vystoupala na několik metrů.
Během letošních květnových záplav hladina vystoupala na několik metrů.Troubky na Přerovsku, které poničily květnové povodně, chtějí příští měsíc začít budovat vlastní protipovodňovou hráz. Obec přitom využije zkušeností předků a obnoví téměř zapomenuté selské valy. Podle televize Nova obec stavbu zaplatí ze svého rozpočtu, o finanční pomoc pak bude žádat zpětně.

Podle starosty obce Radka Brázdy půjde hlavně o zajištění prvotní ochrany před povodní. "Stavba by měla fungovat jen dočasně, a to do doby, než se vyřeší prostor kolem Troubek," řekl Brázda.

Nová protipovodňová hráz povede po hranici katastru obce stejně jako původní hráz, která však z velké části nepřežila komunistické rozorávání mezí. Terénní úpravy by měly stát přes milion korun. Podle starosty řada místních podnikatelů a firem nabídla pomoc, takže konečné náklady budou nižší.

PSALI JSME: Troubky: vodě bránila jen hráz z hnoje, obec 13 let spí

Obec se stala symbolem ničivých záplav před třinácti lety. Podle informací přerovského okresního archivu ji však voda ohrožuje odnepaměti. V minulosti se jí však vesnice účinně bránila právě zmiňovaným systémem valů a jinak vypadala i krajina. Především násilná kolektivizace zemědělství v 50. letech okolí obce změnila a nyní lidé z dvoutisícových Troubek marně volají po protipovodňových opatřeních.

Obec se stala symbolem ničivých záplav před třinácty lety.Katastru Troubek se dotýká několik vodních toků. Především je to řeka Bečva, která u Troubek ústí do Moravy. U Troubek se z Bečvy odděluje Malá Bečva a napojuje se na Moštěnku. Hraničním tokem mezi Troubkami a Chropyní býval Lukavec, který přišel o vodu například odvodněním pozemků na přelomu 19. a 20. století.

Během letošních květnových záplav se v Troubkách neopakovala katastrofa z roku 1997, kdy voda připravila v obci o život devět lidí a polovinu obyvatel o střechu nad hlavou. V Troubkách se tehdy kvůli řádění živlu muselo zbourat přes 300 stavení a škody dosáhly 700 milionů. Řada lidí, kteří tehdy přišli o přístřeší, dodnes splácí půjčky na opravy nebo stavbu svých domů.

ČTĚTE TAKÉ: Stát by měl založit fond pro lidi ze záplavových oblastí

Plánovaný suchý poldr v Teplicích nad Bečvou by měl ochránit města na celém dolním toku řeky Bečvy, včetně Hranic, Lipníku nebo Přerova. Nádrž by v případě povodní mohla zadržet kolem 35 milionů metrů krychlových vody. Dosud však nejsou zajištěné pozemky, na kterých má vzniknout.

Foto: Lucie Pařízková, Karel Šanda
Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ