Troubky na Přerovsku opět ohrožuje velká voda z řeky Bečvy, kolem 5. hodiny byla dvoutisícová obec minimálně ze 70 procent zatopená. Uvedl to starosta Troubek Radek Brázda. Lidé jsou postupně evakuováni.
Starosta odhadl, že evakuace může trvat i několik hodin. Na pomoc hasičům míří armáda. Výška hladiny zatím není tak vysoká jako při tragické povodni v roce 1997, ale situace je velmi podobná, dodal starosta.
K TÉMATU: Voda naplnila přehrady v Beskydech a boří domy
Povodně: velká voda očima amatérských kameramanů
"Obec je z větší části zaplavená. Jsou tady jenom malá místa, která nejsou pod vodou," uvedl starosta. Odhadl, že hladina vody v Troubkách se pohybuje od deseti do 40 centimetrů. "Tam, kde jsme stavěli provizorní hráz, se voda vrací zpátky," uvedl. Podle něj je situace velmi podobná jako v roce 1997, tehdy byla navíc hodně vysoko hladina Moravy. Například u kulturního domu voda aktuálně dosahuje 15 až 20 centimetrů, což je o 80 centimetrů méně než při záplavách v červenci 1997.
Radnice po půlnoci vyzvala obyvatele k dobrovolné evakuaci. Podle starosty ji uposlechlo asi 200 lidí. V obci jezdí tři hasičské vozy, v záloze je připraven člun, dodal. Autobusy obyvatele převážejí do sportovní haly v nedalekém Tovačově a do školy v Oplocanech.
Troubky se v roce 1997 staly symbolem tragických záplav na Moravě. Živel zabil devět obyvatel obce, srovnal se zemí více než polovinu jejích domů. Zbourat se muselo 335 stavení a o střechu nad hlavou přišla polovina ze dvou tisíc obyvatel. Škody dosáhly 700 milionů korun. Loni starosta Radek Brázdil ČTK řekl, že obec není o moc více před vodou chráněna, než byla před 12 lety. Obce na Přerovsku totiž netrpělivě čekají na poldr v Teplicích nad Bečvou. Stavba si vyžádá téměř tři miliardy korun, komplikují ji však mimo jiné jednání s vlastníky pozemků.
Český hydrometeorologický ústav vydal novou výstrahu před povodněmi. Platí od 1. hodiny pro Moravskoslezský, Zlínský, Olomoucký i Jihomoravský kraj. V těchto krajích hrozí další vzestupy řek. Podle předpovědních modelů by srážky v druhé polovině noci měly sice přechodně zeslabovat, ale dopoledne mohou opět zesílit.
PSALI JSME: Pršet má až do středy, ohrožení stále trvá
Ve 4 hodiny hlásily Povodí Odry a Moravy 16 míst, kde bylo vyhlášeno ohrožení - třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. V Povodí Odry to bylo v Petřvaldu na Lubině, na Odře ve Svinově, Bohumíně a Věřňovicích, na Olši v Českém Těšíně, ve Vřesině na Porubce a v Zebrzydowiích na Petrůvce. V povodí dále platí šest druhých stupňů - pohotovost.
V Povodí Moravy platil třetí stupeň na Veličce v Hranicích, na Bečvě v Dluhonicích, na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí a na řece Moravě ho hlásí Kroměříž, Spytihněv u Uherského Hradiště, Strážnice a Lanžhot. Druhý stupeň je v Otrokovicích. Odborníci předpokládají, že řeka Morava dosáhne až úrovně padesátileté vody, na dolním toku v Lanžhotě dvacetileté vody. Dobu kulminace nelze zatím přesně stanovit.
Podle meteorologů mohou předpokládané srážky rovněž opětovně zvýšit aktuálně klesající hladiny menších toků zejména v Beskydech a jejich podhůří. Jejich míra však bude závislá na intenzitě srážek. Meteorologové očekávají vzestupy hladin například u Odry v Bohumíně, Bečvy v Dluhonicích či Opavě v Děhylově. Hladiny toků nadále stoupají v povodí dolní Moravy.
"Kromě povodňového nebezpečí hrozí při kombinaci podmáčené půdy a čerstvého větru i nebezpečí polomů," varovali meteorologové. V Beskydech a jejich nejbližším okolí spadne od dnešní půlnoci do půlnoci z úterý na středu 20 až 70 mm srážek. V dalších oblastech od pěti do 30 mm.
Meteorologové odhadují, že k výraznějšímu slábnutí srážkové činnosti by mělo docházet během středečního dne.
Seznam uzavřených silnic z důvodu záplav |
Kvůli záplavám je nadále uzavřeno několik desítek silnic a ulic na Moravě. Situace k 6. hodině ranní: -v ulici U Nádraží v obci Havířov okres Karviná neprůjezdná komunikace pod železničním přejezdem, který je zatopený v obou směrech
-ulice Na Náhonu v obci Ostrava , délka 110m, uzavřeno, záplavy; Ulice pod vodou a neprůjezdná |
Foto: ČTK, Robert Zlatohlávek