Kontroly dodržování předpisů
Tržnice mají často nefungující hasicí přístroje
14.01.2011 10:40 Původní zpráva
Nefungující hasicí přístroje či zatarasené únikové cesty - i tak vážné nedostatky odhalily předloni kontroly dodržování předpisů o požární ochraně v tržnicích. Hasiči provedli v roce 2009 celkem 174 kontrol a přišli na 691 případů porušení předpisů, tedy v průměru zhruba na čtyři při každém šetření. Předminulý rok byla totiž hlavním cílem, který si hasiči určili, právě kontrola protipožárních opatření v tržnicích.
Závad zjistili mnoho a často nešlo jen o drobnosti. Pokud by se někdo chtěl pokusit bojovat s požárem sám, měl by v řadě tržnic smůlu. "Ve sto šestnácti případech, tedy zhruba v sedmnácti procentech všech závad, šlo o nesprávné vybavení, umístění nebo neprovozuschopnost hasicích přístrojů," uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky Ivana Svitáková. A dalších sedm procent porušení předpisů o požární ochraně spočívalo v tom, že nefungovala bezpečnostní zařízení. Některé tržnice dokonce vůbec nebyly vybaveny požárními hlásiči.
V mnohých případech by se lidé ani nemohli dostat z hořících budov ven. "Přes pětadvacet procent závad bylo odhaleno v oblasti vytváření podmínek pro hašení požárů a pro záchranné práce. Do této oblasti patří třeba označení čísla tísňového volání a pokyny ke způsobu ohlášení požáru, ale také trvale volné průjezdné šířky na příjezdových komunikacích k objektům v tržnici nebo volně průchodné prostory, které jsou součástí únikových cest, a označení nouzových a únikových východů," vysvětlovala mluvčí hasičů.
Často pak byly v tržnicích při kontrolách zjištěny nedostatky v dokladech o provádění pravidelných kontrol dodržování předpisů o požární ochraně a rovněž v potvrzeních o řádném provedení kontrol a revizí elektrorozvodů, rozvodů plynu, bleskosvodů či komínů.
Že i sebemenší porušení předpisů o ochraně před požárem může mít nedozírné následky, naznačuje patrně včerejší rozsáhlý požár tržnice v Olomoucké ulici v Brně. Tam zřejmě kvůli závadě v elektroinstalaci začala hořet jedna z prodejních hal a oheň se rychle rozšířil na dalších pět, takže shořela více než polovina celého komplexu. Přestože na místě zasahovalo zhruba devadesát hasičů se dvěma desítkami hasičských aut, škody nakonec dosáhly výše přibližně třicet milionů korun. Naštěstí však nebyl nikdo zraněn.
Za rok 2009 došlo podle statistik hasičů ke 188 požárům v obchodních prostorách se škodou téměř 158 milionů korun. Zemřeli při nich tři lidé a dalších patnáct bylo zraněno. Přitom skoro tři čtvrtiny z celkového objemu škod mělo na svědomí pouhých dvacet velkých požárů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.