Za poslání smsky dnes člověk může zaplatit i několik tisícovek. Nejde ale o žádnou nepravost operátorů nýbrž o praktiky podvodníků, kteří čerpají peníze z tarifních účtů náhodně vybraných lidí. Policisté evidují stovky takovýchto případů.
Příběh, který mluví za vše, zažila relativně nedávno paní Darina. Rozhodla se o něj podělit na sociální síti. "Ahoj, podařilo se mi parádně naletět podvodníkovi, a tak si myslím, že by se o téhle fintě mělo dozvědět co nejvíc lidí," začal komentář paní Dariny. "Jednoho dne mířím do lékárny a cestou zvedám zvonící telefon. Ozve se úpěnlivý, takřka dětský hlásek: "Dobrý den, tady Tomáš, moc se omlouvám, že Vás ruším, ale překliknul jsem se a omylem na Vaše číslo poslal SMS se svým přihlášením. Byla byste tak moc hodná a řekla mi tu esemesku, abych se mohl přihlásit?" Hm, že by nastal čas na dobrý skutek? Splést se může každý, že ano, zní tak nešťastně. Nevnucuje mi žádné zboží ani služby,chce jen obyčejně pomoct. No tak jo. ´Děkuju, jste moc hodná!´ děkuje dojatý adolescent. Je jiskřivé prosincové ráno, věnuji se radostné činnosti placení účtů a ejhle, účet za telefon je o 2000,- Kč vyšší než obvykle. Zbláznil se operátor anebo já? Operátor na můj dotaz blahoskloně vysvětluje: Ale to jste naletěla.Víte, oni to tak dělají," popsala Darina svůj příběh, který je jako jako kopie těch, které zaznamenávají jednotliví operátoři.
"Každý mobilní operátor má samoobsluhu pro své zákazníky. A Vy jako zákazník si tam uchováváte svoje data. Můžete si administrovat svoje služby, můžete dobíjet, kupovat různé zboží pomocí m-platby a podobně. Pokud přistoupíte k tomuto portálu, tak jedině pod heslem. Dostanete heslo, které se vám potvrdí formou smsky. A tady nastává ten problém," vysvětluje mluvčí společnosti T-mobile Martina Kemrová s tím, že vše pokračuje telefonátem.
"Ten člověk se omluví, je hrozně milý a říká: Ježiš, promiňte, já jsem si omylem zaslal svoje heslo na Vaše číslo. Technicky to vůbec není možné. Vy nemůžete tuhle sms vygenerovat na jiné číslo, můžete ji vygenerovat jedině na to svoje. Podvodníci postupují tak, že zcela namátkou vybírají nějaká čísla, generují tam tyhle podvodné smsky, pak Vám zavolají. Vy v dobré víře řeknete: ano, pošlu Vám to. Přepošlete heslo a tím pádem si odemknete svůj účet. Je to obdoba jako byste někomu půjčila svoji bankovní kartu a řekla: a pin je tolik a tolik a pak se divila, že jste přišla o peníze," doplnila Kemrová.
Společnost Vodafone už dokonce podala trestní oznámení. "Spolupracujeme s Policií České republiky na vyšetřování případu. Zákazníky v textu potvrzovací sms důrazně varujeme, aby nikomu informace ve zprávě obsažené nesdělovali. A upozorňujeme, že částka za službu bude odečtena z jejich čísla. Doporučuji proto zákazníkům, aby pečlivě četli text všech potvrzovacích sms a nikdy je nikomu nesdělovali ani nepřeposílali," uvedla Adéla Konopková, tisková mluvčí Vodafonu, u kterého podvodníci velmi často nakupují různé zboží a služby prostřednictvím mobilu. "Jedná se o zneužití služby Direct-to-bill. V naší síti k těmto podvodům nedochází, protože danou službu neposkytujeme," řekla za třetího z operátorů, společnost Telefónica Czech Republic, Lucie Jungmannová.
"Je velmi důležité, aby občané, kterým se to takhle stává, to nahlásili, byť se jedná o částku menší, aby se obrátili třeba na své operátory a chtěli tuto situaci vyřešit. My sledujeme tyhle případy, víme o nich, snažíme se odhalit, kde je ten zdroj takovéhoto podvodného jednání. Samostatnou statistiku na to nemáme, ale víme o těchto případech - jsou to desítky až stovky případů," uzavřela Štěpánka Zatloukalová, mluvčí Policejního prezidia České republiky. Pachatelů hrozí až dva roky za mřížemi.
TV Barrandov: SMS za dva tisíce korun. Pozor na podvodníky
Domácí
1. 3. 2013 19:02
Lidé si myslí, že udělali dobrý skutek a pak nevěří svým očím, když vidí účet za telefon (ilustrační foto).
Autor: Lenka RauerováFoto: ČTK