Týden do startu nových maturit: studenti se bojí chyb v systému

Domácí
27. 4. 2011 18:30
Maturanti (ilustrační foto).
Maturanti (ilustrační foto).

Za pět dní startují jednotné maturity: celý květen budou studenti skládat ústní zkoušky a až poté dělat testy a psát písemky. Zkoušku dospělosti budou moci středoškoláci nově dělat jen ze tří předmětů, kromě klasického maturitního vysvědčení dostanou také protokol s výsledky v procentech. Při generálce se ale vyskytlo mnoho chyb ve zpracování a vyhodnocení výsledků, někteří studenti se proto obávají, aby problémy nenastaly i nyní.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich zúčastní až 102 tisíc studentů. Ministr školství Josef Dobeš spojil s jejich zdárným spuštěním svůj mandát.

Ústní zkoušky se budou u státních maturit skládat jen z češtiny a cizího jazyka. Pokud si student zvolil místo cizího jazyka matematiku, čeká ho jen písemný test v červnu. Termíny ústních zkoušek si může každá z 1262 středních škol určit sama, v daný den učitelé dostanou přístup k pracovním listům s otázkami pro studenty.

Studenti se však bojí, že se při elektronickém zpracování objeví množství chyb. "Jakým způsobem je vyřešen problém, který nastal u maturitní generálky, tedy špatné vyhodnocení maturitních testů? Spoustě žáků přišly výsledky, že se maturity buď nezúčastnili, nebo že byli vyhozeni," ptala se v poradně na webu CERMAT například jedna ze studentek.

Po celý květen budou školy zároveň pořádat vlastní maturity z odborných předmětů. Ačkoliv se jednotná zkouška skládá ze dvou předmětů a klasická školní maturita také minimálně ze dvou, studentům se tyto předměty mohou překrývat - fakticky jim tak k získání maturitního vysvědčení stačí znalosti jen tří předmětů. "Já neznám školu, kde by to tak měli," řekl mluvčí centra pro přípravu maturit CERMAT Petr Habáň s tím, že ředitel školy může určit, že předměty se nesmějí překrývat.

U říjnové generálky maturit propadla třetina studentů. Většina maturantů si proto zvolila lehčí verzi zkoušek, 14 procent středoškoláků si pak zapsalo těžší verzi jako nepovinnou. Ministerstvo jim totiž slíbilo, že v případě, že by v náročnějším testu skončili s nedostatečnou, neobjeví se tento výsledek na maturitním vysvědčení.

Při změně maturitní vyhlášky však tento bod vypadl, a některým studentům tak pětky pokazí maturitní vysvědčení. "Nicméně smysl konání nepovinné zkoušky to nemění. Její výsledek se do průměru nepočítá a neúspěchem u nepovinné zkoušky neohrožujete úspěšné složení maturity," uklidňuje šéf CERMAT Pavel Zelený. Po vykonání jednotných maturit dostanou studenti protokol, kde budou jejich výsledky v procentech. Na maturitním vysvědčení pak najdou známkové hodnocení všech předmětů.

Od roku 1998 přišla příprava nových maturit na 680 milionů korun, z toho téměř 250 milionů šlo z evropských fondů. Nedávný audit ale ukázal nesrovnalosti při zadávání veřejných zakázek a v hospodaření centra pro přípravu maturit CERMAT, věc nyní prošetří antimonopolní úřad. Spuštění státních maturit v okolních zemích provázely skandály s únikem testů. Ministr Dobeš ale se zdárným rozjezdem zkoušek spojil své setrvání ve funkci.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ