Rozhovor TÝDNE
U filmů o leteckých katastrofách relaxuji, říká řídící provozu
05.11.2017 18:23 Rozhovor
Každou chvíli křižuje prostor nad Českem až sto osmdesát letadel. A na jejich palubách tisíce pasažérů. Nebo třeba americký prezident. "Pro nás je jeho letadlo jako každé jiné. Navigoval jsem i Obamův speciál a žádné nervy to nebyly. Zvládnout provoz v obyčejné bouřce je náročnější," říká řídící letového provozu Juraj Stolár.
Co musí člověk udělat, aby se stal řídícím letového provozu?
Musí projít zhruba dvouletým výcvikem. Ten obnáší teoretickou přípravu, kde se adept učí navigaci, meteorologii a různé předpisy. Následně absolvuje několikaměsíční cvičení na simulátoru. A vše musí završit zkouškami. Součástí přijímacích pohovorů je také zdravotní prohlídka a psychologické osobnostní a zátěžové testy. Zájemci o tuto práci většinou překvapivě vyhoří na angličtině nebo na testu předpokladů.
Není tedy nutná žádná specializovaná vysoká škola?
Ne, stačí maturita jakéhokoli zaměření. Já jsem třeba po gymnáziu studoval tělovýchovu a pak v Americe fyzioterapii a rehabilitaci. Jediné znalosti o řízení letového provozu jsem měl z knihy Letiště od Arthura Haileyho. Rád si totiž čtu o leteckých katastrofách. Nebo sleduji filmy s touto tematikou.
Zajímavý koníček...
Je to pro mě dokonalý relax. Mám rád i seriál Letecké katastrofy, který zpracovává skutečné události. Před lety mi manželka sháněla k narozeninám knihu o letadlech. Prodavačka jí nabízela publikace o stíhačkách, ale žena prohlásila: To ne, manžel pracuje jako letový dispečer a má rád, když letadla padají. To tehdy nevyznělo moc dobře.
Je to vaše jediná forma odpočinku od tak náročné práce?
Ještě hraji fotbal. Mimochodem, mám tři děti a učit se s nimi je pro mě mnohem náročnější než řídit letadla. Když dítě nechápe mé instrukce a nepotvrdí okamžitě příjem jako pilot, bývám netrpělivý a dochází ke stresovým situacím (smích).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.