V době, kdy se policejní šéfové potýkají s odchody "vyhořelých" specialistů z elitních útvarů a vysvětlují, jak zvládnou závažné kauzy, je zasáhla další kritika. Detektivové prý v Čechách pracují daleko hůř než na Moravě.
Krácení financí pro policii způsobilo problémy předchozímu ministrovi vnitra, véčkařskému lídrovi Radku Johnovi, který je neustál. Nedostatek peněz zasáhl i jeho nástupce, někdejšího vysoce postaveného policistu, nestraníka Jana Kubiceho. Klíčové útvary specializované na odhalování nejzávažnější hospodářské kriminality a organizovaného zločinu se rozkládají. Neprchají jen jednotlivci; prý jde o masový trend.
Policejní špičky vylučují možnost kolapsu. Ředitel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec slíbil, že odchody "vyhořelých" kolegů nijak neohrozí vyšetřování kauz, jako jsou pandury či gripeny. Otazník však visí nad tím, zda je vůbec co ohrozit. Vždyť se bezvýsledně táhnou již roky. A nových přibývá jen poskrovnu. Kupodivu více na Moravě než v Čechách.
Lepší Morava než Čechy?
"Buď je policie na Moravě výrazně kvalitnější a schopnější, nebo policie v Čechách nedůvěřuje svému státnímu zastupitelství a věci nejzávažnější finanční kriminality neřeší," shrnul pro on-line deník TÝDEN.CZ náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer problém, s nímž si láme hlavu i Nejvyšší státní zastupitelství v Brně (NSZ).
K řešení "nejprestižnějších" kauz byly před několika lety zřízeny Odbory závažné hospodářské a finanční kriminality (OZHFK) Vrchních státních zastupitelství v Praze a v Olomouci, takzvané 6. odbory. Tamní pražští státní zástupci (je jich průměrně 15) dostávají od policie méně případů než jejich moravští kolegové (jich je kolem šesti). Čísla poskytnutá on-line deníku TÝDEN.CZ ministerstvem spravedlnosti hovoří jasně. V Praze za prvního půl roku dostali sedm kauz (týkají se 21 osob), v Olomouci devět (s 33 podezřelými).
Nebyl by to nijak závratný propadák, kdybychom si mohli odmyslet fakt, že v Čechách máme hlavní město, které je bezpochyby centrem byznysu.
V Čechách žije přes 6,5 milionu lidí, což je přibližně o 2,5 milionu víc než na Moravě. Rozdělení ČR, které je dnes již minulostí, stále platí pro krajská státní zastupitelství – pražský 6. odbor zahrnuje územní působnost šesti, olomoucký dvou.
Problém s nevyrovnaným počtem kauz podle slov mluvčí Heleny Markusové na NSZ sledují a "průběžně ho zaznamenali" i v letošním roce. "Situaci budeme dále analyzovat," tlumočila plánovaný postup svým nadřízených.
Policejní prezident neví
Jsou čeští detektivové lenoši? Či dokonce liknaví lemplové? "Určitě ne, to v žádném případě," zastal se svých podřízených policejní prezident Petr Lessy. Nesouhlasí ani s tím, že by kriminalisté z Čech kauzy zametali pod koberec: "Nenene. To zcela zásadně vylučuji." O možných konfliktech se státními zástupci mluvit nechtěl.
Informaci o existenci čísel dokazujících nižší výkonnost detektivů v Čechách okomentoval slovy nehodnými postu prezidenta: "Nemám pro to relevantní podklady, jak bych to mohl vysvětlit, ale určitě je to zajímavá věc, na kterou se podívám. Každý případ je individuální, třeba deset vydá za jeden."