Medaile Za zásluhy
Učená společnost ocenila historika Roberta Kvačka a virologa Jana Svobodu
19.05.2014 16:08
Medaili za zásluhy o rozvoj vědy od Učené společnosti ČR v pondělí v pražském Karolinu převzali historik Robert Kvaček a virolog a molekulární biolog Jan Svoboda. Profesor Kvaček byl oceněn za svou pedagogickou činnost a vědeckou práci, v níž se věnuje historii 19. a 20. století. Za profesorem Svobodou stojí významný výzkum retrovirů, jež způsobují nádory a jiná závažná onemocnění, například AIDS.
Učená společnost předala ceny v rámci svého jubilejního 20. valného shromáždění, ocenila také dva vědce do 40 let a 12 středoškolských studentů. Spolu s cenami rozdělila půl milionu korun. Letos poprvé předala čestné uznání, tentokrát za vynikající popularizaci vědy v rozhlasovém pořadu Meteor.
Dvaaosmdesátiletý významný český historik Kvaček se celou vědeckou dráhu specializuje na dějiny diplomacie mezi světovými válkami, období druhé světové války a kulturní dějiny konce 19. a počátku 20. století. Řekl, že za svůj největší úspěch považuje spíše svou pedagogickou činnost.
"Na vysoké škole přednáším 59 let a za tu dobu mými semináři a přednáškovými sály prošly stovky studentů a stejně stovky dělaly diplomové práce. Ten ohlas a kontakty s nimi, jak jsme se vzájemně doplňovali a střetávali, považuji za to nejdůležitější," zhodnotil. Působil na Univerzitě Karlově v Praze a Technické univerzitě v Liberci.
Letos osmdesátiletý Svoboda je významným českým biologem. V 90. letech vedl Ústav molekulární genetiky AV ČR a byl jedním ze zakládajících členů Učené společnosti, která jako nezávislé občanské sdružení významných českých vědců vznikla v roce 1994. "Chápu to jako ocenění mé vědecké práce, která se dotýkala poznání toho, jak nádorové viry, retroviry, fungují a jakým způsobem se ukotvují v buňce," řekl Svoboda. K nim patří i patogenní viry, jako například virus způsobující AIDS. K jeho úspěchům patří řada prvenství v oboru virologie.
V kategorii mladší vědecký pracovník do 40 let získala cenu profesorka Jana Roithová z Přírodovědecké fakulty UK za výzkum chemických reakcí. Používá při práci nové odborné postupy a vyvíjí nové přístroje, jež poskytují nové metody. Díky nim se mohou chemické reakce lépe studovat. Minulý týden ji ocenil také Nadační fond Neuron.
Druhé ocenění v této kategorii dostal filozof Vojtěch Hladký. Působí na Přírodovědecké fakultě UK. Učená společnost vyzdvihla dosavadní publikační práci, zejména jeho monografii o Gemistu Plethónovi, řeckém novoplatonikovi a filozofovi, který byl nejvýznamnějším učitelem poslední generace byzantských vzdělanců. Studii publikoval ve Velké Británii.
Ze dvanácti středoškoláků z celé ČR si ocenění odnesl například Zdeněk Bouša z Gymnázia Brno - Řečkovice za studii, v níž se zabýval zlepšením řízení v provozu s dopravním omezením. Odbornou porotu také například zaujaly výsledky studie o mineralogickém průzkumu na území Ašska a Chebska, jejíž autory jsou studenti chebského gymnázia Jiří Bufka a Anna Vaňková. Studenti se věnovali také třeba roční procentní sazbě nákladů a její nepřesnou definicí v zákoně nebo odpadními materiály.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.