Účet za náhrady: ušetřený milion i pokání politiků
06.11.2009 09:00 Původní zpráva
On-line deník TÝDEN.CZ provedl detailní kontrolu poslaneckých a senátorských náhrad. Za uplynulý měsíc uveřejnil vůbec poprvé přehledné tabulky, z nichž voliči mohou vyčíst, kolik stojí "jejich" zákonodárce na daních, upozornil na nové finty, jimiž politici přihrávají štědré benefity spřízněným osobám, a přiměl exministry, aby vrátili milion korun, který inkasovali na zdvojených náhradách.
Začalo to už prázdninovým odhalením, že někdejší ministr financí Bohuslav Sobotka si dokázal z poslaneckých náhrad uspořit více než pět milionů korun na koupi nového komfortního bytu v Praze.
ČTĚTE TAKÉ: Šetřivější než Gross: Sobotka v politice uspořil 5 milionů
Poté začal on-line deník TÝDEN.CZ detailně mapovat přebujelý systém náhrad pro tuzemské zákonodárce. A v uplynulém měsíci postupně předkládal finální výsledky.
Jako první neprošel kontrolním sítem nezařazený zákonodárce Jan Schwippel. Ukázalo se, že ač vlastní byt v Praze, nechává v něm přespávat neteř a sám pobírá příspěvky na bydlení v hlavním městě. A to v maximální možné výši - 17 tisíc korun měsíčně.
ČTĚTE TAKÉ: Upíři ze středních Čech. Jak poslanci sají ze státního
Politici: Schwippel zneužívá náhrady. Ať vrátí peníze
Sám Schwippel na tom však nevidí nic špatného. "Využívám byt, který mi byl nabídnut sněmovní kanceláří. Odkazuji vás proto na ni," reagoval stručně. K pozdějším dotazům už se zákonodárce odmítal vyjádřit.
Nevyslyšel ani výzvy kolegů z lavic dolní komory parlamentu, kteří apelovali, aby zneužité finance vrátil.
"Je to nemorální, měl by peníze vrátit," nechal se slyšet například šéf zelených Ondřej Liška.
A přisadil si i předseda lidovců Cyril Svoboda: "Když shazoval vládu, zmiňoval etické pohnutky. Jeho chování mi proto vadí, neměl by hrát dvojí hru," připomněl Svoboda, že právě Schwippel pomáhal na konci března potopit Topolánkův kabinet.
Malé domů přes poslanecké byty
On-line deník TÝDEN.CZ rovněž upozornil na praxi při výběru bytů, které si mimopražští poslanci nechávají od sněmovní kanceláře pronajímat.
ČTĚTE TAKÉ: Malá domů Ringo Čecha. U jeho ženy bydlí poslanci
Zákonodárci totiž pravidelně končí na stejných, již ozkoušených adresách - patří mezi ně například dům v těsné blízkosti poslaneckého sídla ve Sněmovní ulici, či rozměrný dům na Starém Městě, v němž přebývá hned několik poslanců najednou.
Zajímavé je, že na seznamu prominentních bytů se od 90. let drží i dům, který spoluvlastní manželka někdejšího poslance Františka Ringo Čecha.
A byl to právě on, kdo ještě v dresu zákonodárce dohodil ženě a jejím partnerkám v podnikání zajímavý a výnosný kšeft.
Přesto se bývalý poslanec brání, že v tom žádný střet zájmů nebyl. "To je kravina. Byteček je to malý, navíc sněmovna by sotva platila jiný než úměrný nájem," argumentuje Ringo Čech.
Podobné fígle však využívá celá řada politiků. Detailní kontrola systému náhrad například odhalila, že každý čtvrtý poslanec přihrává příspěvek na provoz kanceláře příbuzným či do stranické kasy.
Nově objeveným případem byl karvinský poslanec Ladislav Šincl (ČSSD), který si pronajímá kancelář u švagra, podnikatele Radka Orszulika. "Bylo by průhlednější mít to u někoho jiného, ale jinde jsem neuspěl. Odmítla mě radnice i univerzita," vypráví poslanec.
U horní komory je výsledek trochu příznivější: náhrady věnuje spřízněným osobám "jen" každý sedmý senátor. Komunističtí senátoři mají tuto praxi dokonce direktivně nařízenou.
"Před kandidaturou jsem podepsal smlouvu, že v případě zvolení využiji prostory strany," popisuje praktiky uvnitř KSČM senátor Vlastimil Balín.
Milionové pokání exministrů
Nejzávažnější zjištění se týkalo samotných exministrů. Členové Topolánkova druhého kabinetu totiž pobírali zdvojené dávky: a to v době, kdy ve vládě končili. Nechali se vozit v ministerských limuzínách - na což mají tři měsíce po odchodu z funkce zákonný nárok -, a zároveň inkasovali měsíčně štědrý, více než dvacetitisícový příspěvek na cestovné.
Jako první se chytil za nos bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09). "Kompletní náhrady za cestovné, které od května do července panu senátoru přišly, jsme odeslali zpět," potvrdila jeho asistentka Gabriela Leitkepová. Celkem Schwarzenberg vrátil 85 tisíc korun.
ČTĚTE TAKÉ: Sebezpyt exministrů: vrátí milion za zdvojené náhrady
Jeho příklad hodlají následovat i další: do státní kasy či na charitu tak poputuje až milion korun. V historii obou komor parlamentu je to vůbec poprvé, co peníze určené na reprezentaci zákonodárců tečou "v protisměru": tedy z kapes politiků zpátky do rozpočtu sněmovny a Senátu.
Foto: Robert Zlatohlávek, Lucie Pařízková
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.