Vzájemná shoda
Uchazeči o post prezidenta považují veto za užitečný nástroj

19.11.2017 11:40

Uchazeči o post hlavy státu vesměs považují právo prezidenta vetovat zákony za užitečný nástroj. K vetu by přistupovali podobně jako dosud.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

K otázce zákonů včera v pořadu Politické spektrum na ČT 24 zaznělo (Robejšek):
"... zákony přicházejí z Bruselu. Pravda je, že si je mnohdy ještě přiostříme. To je ta klasická česká vlastnost, papažštější než papež. Za to národ nemůže, za to může jeho elita. Faktem je, že ta dominance Bruselu [Klusáček řekl, že Hamáček řekl, že 75% zákonů přichází z EU a je naším parlamentem pouze posvěcována] je jednoznačná."

Dotaz moderátora: "Jak se projevuje, ta krize demokracie?"

Robejšek: "Naše vládnoucí elity velmi rychle převzaly ty chyby, které dělají západoevropské vládní elity a sice, teďko zkratkovitě řečeno, jejich představa, že když všechno uzákoním, tak všechno uřídím. A to vede samozřejmě k tomu, že nakonec demokracie funguje jako dohoda politiků a lobistů mimo zájmy a mimo možnosti ovlivňování ze strany občanů. A to už potom ztrácí ten charakter demokratického procesu."

Navíc k již existujícímu prezidentskému vetu proto Realisté navrhovali také možnost tzv. lidového veta, jehož význam měl být spíš preventivní, aby politici netvořili takové zákony, které by s velkou pravděpodobností celá společnost potom chtěla a mohla odmítnout.

0 hlasů




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov