Účtenková loterie k EET přijde stát ročně na 12 milionů korun

Domácí
30. 5. 2017 22:32
"Otec" EET v Česku Andrej Babiš.
"Otec" EET v Česku Andrej Babiš.

Ministerstvo financí zaplatí ročně za komplexní provoz účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) společnosti Wincor Nixdorf 12,4 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z materiálu, který ve středu dostane pro informaci vláda.

Firma Wincor Nixdorf uspěla v otevřeném výběrovém řízení. Bude zajišťovat registraci účastníků loterie, registraci a příjem účtenek, losování a výplatu výher a zákaznickou podporu.

Ministerstvo původně chtělo spustit účtenkovou loterii s názvem Účtenkovka v polovině letošního roku. Podle materiálu "dodavatel služeb předpokládá nejzazší termín dodání služby v polovině září 2017". MF konkrétní termín upřesní, uvádí dokument.

Na celkové zabezpečení účtenkové loterie je v rozpočtu úřadu pro letošek 100 milionů korun. Ministerstvo hodlá ročně vyplácet výhry za 65 milionů korun, měsíčně by si soutěžící měli rozdělit zhruba 21 tisíc výher. "V rámci výher se počítá s pěti hlavními výhrami, a to první výhra jeden milion korun, druhá výhra automobil (v hodnotě přibližně 400 tisíc Kč), třetí výhra 300 tisíc Kč, čtvrtá výhra 200 tisíc Kč a pátá výhra 100 tisíc korun. Větší část výher je pak rozložena následovně: 20 výher po 20 tisíci Kč, 1000 výher po jednom tisíci Kč a 20 tisíc výher po 100 Kč," uvádí materiál.

Loterie má podle ministerstva zákazníky motivovat k přebírání účtenek, a tím zvýšit efektivitu EET a podpořit řádný výběr daní. Losování bude každý měsíc, a to z účtenek vydaných za předem stanovené období. Zákazník může do účtenkové loterie registrovat v jeden den pouze jednu účtenku od daného obchodníka.

Účtenkovou loterii zavedly dříve například Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko. Cílem je motivovat zákazníky, aby si brali od podnikatelů pokladní doklad. Hlavní odměnou v těchto zemích byla většinou peněžitá výhra.

Elektronická evidence tržeb začala loni prvního prosince pro hotely a restaurace. Vláda si od ní slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se od března letošního roku zapojily do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou příští rok další obory podnikání. Dosud obchodníci vydali zhruba 1,4 miliardy účtenek.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vondrouš Roman

Další čtení

ilustrační foto

Boj o potraty v centru Prahy. Pochod odpůrců daleko nedošel

Domácí
26. 4. 2025

Zloději loni ukradli 3971 kol. Ve skutečnosti ale mnohem víc

Domácí
26. 4. 2025

Na Festivalu klášterních pivovarů lidé ochutnají pivo z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ