Uhl prohrál, Kriegel čestným občanem Prahy 2 nebude

Domácí
25. 8. 2014 18:15
Prezident republiky Antonín Novotný (vpravo) v rozhovoru s MUDr Františkem Krieglem, vyznamenaným Řádem práce, na Pražském hradě 30. dubna 1960.
Prezident republiky Antonín Novotný (vpravo) v rozhovoru s MUDr Františkem Krieglem, vyznamenaným Řádem práce, na Pražském hradě 30. dubna 1960.

Zastupitelé Prahy 2 odmítli in memoriam udělit čestné občanství někdejšímu vysokému funkcionáři Komunistické strany Československa (KSČ) a jednomu z nejvýznamnějších politiků pražského jara Františku Krieglovi. Za kontroverzním návrhem, který vyvolal bouřlivou debatu, stojí nezávislý zastupitel Michal Uhl (za Stranu zelených). Proti se postavili někteří zastupitelé za ODS, TOP 09 a Občany za spokojené bydlení (OSB).

K diskusi se na zasedání připojila i veřejnost. Uhl v projevu k zastupitelům vyzdvihl Krieglovu "mimořádnou osobní a státnickou odvahu". Stal se přední osobností pražského jara roku 1968, když jako jediný člen československé delegace v Moskvě i přes nátlak odmítl podepsat souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy do Československa. "Počítal s tím, že za to může zaplatit životem. Měl by být vzorem a mementem," uvedl Uhl. Za jeho názor se postavila mimo jiné místostarostka Kateřina Jechová (SZ) a zastupitel Jan Pech (ČSSD).

Michal Uhl.

Kriegel, který se narodil v chudé rodině haličských Židů, do komunistické strany vstoupil ve 30. letech minulého století. Ve stejné době působil jako člen interbrigád a lékař ve španělské občanské válce. Odpůrci poukazují na jeho působení ve vysokých funkcích KSČ, zejména v 50. letech. Po únoru 1948 se stal poslancem Národního shromáždění ČSSR a Sněmovny lidu Federálního shromáždění.

"František Kriegel nepochybně projevil osobní statečnost, ale v roce 1948 byl jedním z čelních soudruhů, kteří budovali komunistický režim," uvedl v diskusi zastupitel Jaroslav Šolc (OSB). "Nelze zavřít oči nad jeho někdejší činností. Lidé tehdy přišli o životy, o domovy, o majetky," připomenul. "Bohužel nemůžu vzít na misku vah jen to, že se zachoval hrdinsky, když 20 let aktivně budoval komunismus, působil v lidových milicích," uvedl místostarosta Jan Vaněk (ODS).

Petr Tomíšek.

Obyvatelé v diskusi zmiňovali především dobu nástupu komunismu, politické procesy a popravy. "Kdyby bylo v roce 1948 méně lidí, jako byl pan Kriegel, tak by se v roce 1968 nemusel Krigel projevit jako hrdina," uvedl jeden z debatujících.

"Ten, kdo se aktivně podílel na budování systému, který byl u nás a ve světě stále je zločinný, by měl do konce života s pokorou konat dobro a nežádat po společnosti jakékoliv ocenění. A to se týká i osmašedesátníků, kteří možná prozřeli, ale, s nadsázkou řečeno, zaschlou krev Milady Horákové a dalších mají stále za nehty," prohlásil chartista Petr Tomíšek.

V názoru na Kriegla nejsou jednotní ani odborníci a pamětníci. Český rozhlas (ČRo) nedávno uvedl, že zatímco Konfederace politických vězňů Krieglovo hrdinství odmítá, Nadace Charty 77, kterou Kriegel podepsal, je přesvědčena o jeho statečnosti. Pojmenovala po něm i jedno z jejích ocenění.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , archiv , ČTK/Šimánek Vít

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ