Politika vymknutá z kloubů šílí. Volby nebudou letos, ale až na jaře 2010. Tedy možná. Později to nejde, dřív ano, ale pravděpodobnost je 0,1%. Podle toho, jak se politici vyspí. Je to, jako byste chodili nakupovat do krámu, který má tajnou otevírací dobu. Takovou úroveň má servis, který si u politiků objednali daňoví poplatníci.
Čeho se můžeme nadít dál, pokud budou volby na jaře 2010? Tady je stručný přehled změn, které vyvolal úterní názorový přemet sociální demokracie.
•1. Fischerova vláda bude buď silnější, nebo podá demisi. Buď politici Fischerovi kývnou na úsporná opatření a sníží schodek rozpočtu na 170 miliard. Nebo se statistik, kterého v dubnu k nevděčné misi povolali, bude poroučet - a s ním celý jeho tým. Spor o Janotova úsporná opatření (jde o hodně: daně, sociální dávky a podobně) zároveň naznačí, jestli si Fischerova vláda umí aspoň trochu dupnout, nebo jestli se smíří s tím, že až do voleb bude mezi volebními sliby létat jako pingpongový míček. Čili, jestli vyměkne a zavede šrotovné, zvýší důchody a podobně.
•2. Pokud zůstane Fischerův kabinet u moci, bude dělat rozhodnutí, se kterými už nepočítal. Jde o privatizaci nejen ČSA, výběr eurokomisaře, stomiliardovou zakázku na vyčištění ropných lagun... Zároveň se v členech vlády mohou probudit netušené politické ambice.
•3. „Tak už jsem to zabalil," přiznal v červenci TÝDNU poslanec František Laudát (ODS). „Všechny e-maily jsem smazal blokově, vždyť v září končím," vysvětlil tehdy. On a jeho kolegové si užili pěkné a pěkně dlouhé prázdniny, jenže teď se musí vrátit ke strojům a začít dál fungovat. Některé zákony leží ve sněmovně už od roku 2007.
•4. Mirek Topolánek už nemá poslaneckou imunitu.
•5. Volební kampaň ustoupí z billboardů, socialisté zaparkují oranžový truck zpátky do garáže. Na předvolebních cetkách se musí šetřit, kampaň se stěhuje do zákulisí. Zesílí boj o veřejné mínění, o vliv na média, vyplavou nové aféry. Lobbisté všeho druhu zvýší svou aktivitu.
K TÉMATU: Vystřídá Topolánka scenáristka, nebo advokátka?
Fischer: Chci rychlou dohodu, kdo bude vládnout
•6. Politici mají znovu několik měsíců na to, aby změnili volební zákon. O tom, že ten dosavadní nefunguje, protože po volbách vede k patovým výsledkům, mluví léta, ale zatím se nerozhoupali k tomu, aby pro to něco skutečně udělali. Ani tentokrát to nejspíš nedopadne jinak.
•7. Jakákoli další dohoda mezi politickými špičkami bude, alespoň v jejich současné sestavě, velmi obtížná. V politice panuje hluboká krize důvěry, především vůči Jiřímu Paroubkovi.
•8. Do České televize se počínaje dnešním dnem vrací pohádky s Vítězslavem Jandákem a jiné zábavné pořady, ve kterých účinkovali momentální kandidáti. Kavčí hory embargo po odložení voleb okamžitě odvolaly.
•9. Období 2006 až 2010 se do politické historie zapíše jako přešlapování na místě. Po volební remíze 2006 se vláda těžce rodila několik měsíců, pak nedostala důvěru, pak sestavil Topolánek druhou a s hlasy přeběhlíků ji jakž takž držel, ale na nějaké důkladnější reformy (například penzí) neměl sílu. Od března 2009 spravuje stát provizorní vláda, čili „normálně" - kabinet politiků s důvěrou sněmovny - se tu vládlo jen polovinu volebního období.
•10. Ve volbách 2010 si polepší levice a populistické strany. Při nižší volební účasti mohou komunisté dostat až 20 procent hlasů. Tvrdě populistické a xenofobní spolky typu Dělnické strany budou dál sílit. Důvody? Stále hlubší znechucení politikou a pokračující hospodářská recese.
Foto: Lucie Pařízková