"Ukrývali jsme <span>sovětského dezertéra</span>"

Domácí
20. 8. 2008 20:21
Josef Vestfal byl kvůli ukrývání sovětského vojáka u výslechu.
Josef Vestfal byl kvůli ukrývání sovětského vojáka u výslechu.

Technika Srpen 1968 - to je především příběh Johana Valdmana. Alespoň pro lidi z obce Deštnice na Žatecku. Sovětský voják s německým jménem původem z Estonska před čtyřiceti lety dezertoval od své okupační jednotky a místní mu pomáhali se schovávat. Nakonec ho ale někdo z Čechů udal a pro Estonce si přijelo přepadové komando.

„Okupanti, táhněte domů" nebo „Zavírejte popelnice, Rusáci mají hlad." Takové nápisy maloval po 21. srpnu 1968 po silnicích na Žatecku tehdy dvaadvacetiletý řidič z povolání Josef Zuzjak. Za pár dní ale jeho rodina jednoho hladového „okupanta" přijala doma a do sytosti ho nakrmila.

ĆTĚTE TAKÉ: Historici: Intervence odstartovala až na třetí pokus 

„Hráli jsme na hřišti fotbal a pro mě přišla neteř mého bratra, že mám přijít k nim domů," vzpomíná na setkání s dezertérem pan Zuzjak. Když dorazil k bratrovi, seděl tam u stolu drobný mladík v zaprášené sovětské uniformě. Jmenoval se Johan Valdman a utekl z polní nemocnice, kterou okupační armáda zřídila u nedaleké vesnice Janov.

Věděl jsem, co prožívá

Dvaadvacetiletý Valdman přišel 21. srpna s dalšími stovkami tisíc sovětských vojáků poskytnout Československu „internacionální pomoc". V Janově mu operovali slepé střevo. V nestřeženém okamžiku se mu podařilo uprchnout.

 

Pár dní se skrýval v lese a hlad ho donutil oslovit někoho z místních. Podle Zuzjaka to nejdřív zkoušel v prvním domě u lesa, v němž bydleli volyňští Češi, ale ti ho ze strachu před případnými represemi od sovětské armády odmítli. Pak tedy Valdman zamířil k Zuzjakovým. Ti mu dali večeři, civilní oblečení a domluvili se s jedním známým, který věděl o vhodném úkrytu. „Voják říkal, že má příbuzné na Západě a chtěl by se k nim nějak dostat," vzpomíná Zuzjak.

TAKÉ ČTĚTE: Historici o srpnu 1968: Byla to invaze podle učebnic

„Chtěl jsem mu pomoct. Na mě na vojně taky ječeli a nevěřil jsem tomu. Věděl jsem, co prožívá," vypráví Josef Vestfal. Tehdy dvadvacetiletý traktorista vojáka v noci ukryl na půdě stodoly tamního státního statku. Nosil mu tam jídlo a cigarety. „Říkal jsem mu, že přesouvat se teď k hranicím, když všude jsou Rusové, je nesmysl. Domlouvali jsme se, že až bude větší klid, autem ho dovezu do Prahy, on se v tom zmatku ztratí a počká na vhodnější chvíli k útěku na Západ," popisuje Vestfal.

Za udání dávali salám

Za týden ale k Vestfalovým vtrhli sovětští vojáci se samopaly. Někdo musel mladého traktoristu udat. „Vím kdo, byl to člověk z vesnice, dnes už nežije," říká pan Vestfal . „Doba se měnila, lidi s nimi začínali spolupracovat." On sám vetřelcům nic neprozradil, vojáci přesto zamířili rovnou do statku a pomocí bidel prohledávali i kupky sena ve stodole, kde se Valdman schovával. Nikoho ale nenašli a odjeli.

ČTĚTE TAKÉ: S Leninem proti okupantům

Josef Vestfal ukrýval sovětského dezertéra. Marně. Vojáka zatkli.„Johan mi potom řekl, že jeden voják ho v seně objevil, ale dělal, že ho nevidí," líčí napínavý příběh Vestfal. Jenže za několik dnů byli Sověti u Vestfalů znova. Dovedli ho ke stodole. „Chodil s nimi jeden zedník, co tu byl na brigádě a pomáhal jim. Říkal, že vědí, že tam je, ale mám ho přivést sám. Prý za to dostanu salám, on dostal taky. Tak jsem s ním praštil o dveře," vypráví Vestfal. Jeden z vojáků mu ale dal pistoli do zad a donutil ho jít do stodoly. „Musel jsem říct: Johane pojď dolů, oni o tobě vědí." Dezertéra potom vecpali do gazíku a ve vesnici ho už nikdo nikdy neviděl.

Pan Vestfal poté pracoval léta jako traktorista a hláskař na dráze. Za pomoc dezertérovi byl jednou vyslýchán, represe se mu vyhnuly. Když se po osudu sovětských dezertérů z období „bratrské" invaze pídili v 90. letech novináři, ruské úřady sdělily, že Johan Valdman byl ve vězení do roku 1990, ale brzy po propuštění zemřel.

„O tomhle konkrétním případu nemáme informace. Ruská strana údaje o svých dezertérech většinou odmítá poskytovat," říká historik Lukáš Cvrček z  Ústavu pro studium totalitních režimů a dodává. „Pravděpodobnější je, že dezertéry popravovali. Mohli ale skončit i ve vojenském vězení, které bylo ještě přísnější než jiné."

Foto: ČTK, Tomáš Nosil

Další čtení

ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ