Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) si usmyslela, že z centra města odstraní pomník českým pilotům z řad Královského letectva. Veteráni jí skoro vyhlásili válku. Podle zjištění TÝDNE nechtějí mít s nápadem nic společného ani primátorčini kolegové z městské rady.
Plukovník Alois Dubec vzpomíná na 17. červen 2014 obzvláště rád. Tehdy přijel na pražský Klárov, aby byl při odhalení sochy okřídleného lva. U pomníku věnovaného českým pilotům, kteří za druhé světové války sloužili v řadách britského Královského letectva (RAF), se setkal s kamarády veterány. Mohlo se jich dostavit už jen devět. Byl to velký okamžik. Letcům hrála kapela Královského letectva a rukou jim přijel potřást britský poslanec Nicholas Soames, vnuk válečného ministerského předsedy Winstona Churchilla. Veterán Dubec měl ohromnou radost, že hlavní město konečně získalo důstojné místo, které bude připomínat jeho 2500 kolegů z RAF. Zhruba pětina z nich padla ve válce.
Bude bitva
Teď se plukovník dověděl, že by památník měl z Klárova zmizet. Primátorka Adriana Krnáčová a šéfka pražského kulturního výboru Eliška Kaplicky Fuchsová (obě ANO) považují okřídleného lva za umělecky méně hodnotné dílo. Navrhly jeho odstranění mimo centrum hlavního města. Pro tyto účely by měl někde na periferii vzniknout celý skanzen sochařských paskvilů. Vhodnost soch ve veřejném prostoru bude posuzovat jedenáctičlenná odborná komise.
Čtyřiadevadesátiletý válečný veterán se uměleckou stránkou projektu odmítá zabývat. Se záměrem primátorky ostře nesouhlasí. "Je to nechutné," rozhořčuje se Dubec při rozhovoru s časopisem TÝDEN. "Jestli to politici myslí vážně, rozpoutá se velká bitva. Nenecháme to tak. Byla by to velká facka Britům, kteří se o vybudování památníku zasadili. Naše země by získala špatný ohlas nejen v Británii, ale určitě také ve Francii. Proč o tom politici vůbec uvažují?" nechápe válečný veterán.
Podobný názor jako on údajně zastávají i další váleční vysloužilci. V polovině srpna přišli na pražský Klárov dva z nich, generálmajor Emil Boček a brigádní generál Pavel Vranský. U okřídleného lva si připomněli výročí leteckého mostu mezi britským letištěm Manston a pražskou Ruzyní. S jeho pomocí se v srpnu 1945 českoslovenští příslušníci RAF dostali zpátky do vlasti. Veteráni pojali vzpomínkovou akci zároveň jako protest proti záměrům pražské radnice.
Nežádoucí umění
Zprávy o odstranění pomníku probleskují už delší dobu. Primátorka Krnáčová si ale ještě přisadila pouhé dva dny předtím, než se veteráni v polovině srpna sešli na Klárově. "Chtěla bych, aby nekvalitní a méně kvalitní umění bylo koncentrováno na jednom místě, protože teď Praha vypadá spíše jako skanzen, a ne jako město, které se chce chlubit moderním uměním," uvedla v rozhovoru pro Echo24.cz. Za největší problém označila darované sochy. K nim patří například dílo Anny Chromy před Stavovským divadlem nebo právě klárovský lev. Na toho se složili Britové žijící v Česku a na jeho instalaci se podílela i britská ambasáda.
Stranická kolegyně primátorky Eliška Kaplicky Fuchsová, která na magistrátu vede kulturní výbor, označila památník za nelegálně umístěnou sochu. "Konkrétně jde o to, když třeba starosta městské části akceptuje sochu, ale památkáři hlavního města Prahy jí udělí pokutu, a ta socha tam je neustále. Jako okřídlený lev na Klárově," uvedla Kaplicky Fuchsová. Na seznam nežádoucího umění připojila také sousoší tančících umělců na Senovážném náměstí.
Kaplicky Fuchsová má do značné míry pravdu. Aby radnice Prahy 1 vyšla vstříc Britům, vyřídila povolení k instalaci památníku za rekordně krátkou dobu. Stavbu prosadila navzdory památkářům. Protestovali proti skutečnosti, že instalaci monumentu nepředcházela veřejná soutěž. Vadilo i jeho umístění v nevelkém parku, kde už jedna socha stojí. Ředitel Národního památkového ústavu Ondřej Ševců hovořil o okřídleném lvu rovnou jako o fantasmagorii. Odborníci měli výhrady i k uměleckému ztvárnění. Dílo vytvořil prakticky neznámý britský sochař Colin Spofforth.
Byl to její nápad
Tři roky staré spory ovšem dnes patří minulosti. Kvůli památníku se do primátorky pustili politici z opozice i koalice. "Lev možná není umělecky nadprůměrné dílo, ale musí se brát v úvahu také další aspekt - symbolický význam, koho a co připomíná a kdo jej Praze věnoval," uvedla členka pražského kulturního výboru Jaroslava Janderová (ODS). "Neumím si představit, že by v Praze měla zasedat komise, jež bude rozhodovat, která socha má právo zůstat a která je už moc ošklivá a musí pryč. Podle jakých kritérií? Podle toho, co se líbí paní primátorce? Doufám, že žádná taková komise nikdy nevznikne a nebude fungovat," doplnila zastupitelka.
Proti záměru Krnáčové se postavil její koaliční kolega Jan Wolf (KDU-ČSL), jenž má v pražské radě na starosti kulturu. Popřel, že by magistrát chystal nějaké kroky vedoucí k odstranění památníku. "To byl asi nějaký její okamžitý nápad, žádná taková komise se nepřipravuje, na stole žádný podobný návrh neleží. Upřímně si nedovedu představit, že by vznikla komise hodnotící pomníky, to tady bylo před rokem 1989," sdělil TÝDNU Wolf.
Vysoce postavený magistrátní úředník, který si přál zůstat v anonymitě, vůbec nechápal, kde se návrh na odstranění památníku vzal. "Není žádná páka, jak pomník odstranit, a na magistrátě to v podstatě nikdo ani nechce. Jde o osobní názor některých radních či zastupitelek. Takže se politici snaží vrtět psem, aby se o nich psalo," uvedl úředník.
Po všeobecném odporu začala brát zpátečku i Kaplicky Fuchsová. "Mnohem důležitější než odstraňování soch je jejich oprava," zveřejnila na svém Facebooku.
Krnáčová neprožívá zrovna šťastné období. Kolegové z radnice smetli ze stolu její obrazoborecké plány a primátorčin stranický šéf Andrej Babiš se postavil proti jejím návrhům na další výstavbu v centru města. "Mně se ty projekty vůbec nelíbí. Je zvláštní, s čím Praha přišla," uvedl Babiš. Vadí mu plán na zastavení piazzety u hotelu InterContinental. "Čekal jsem, že se paní primátorka od takového projektu distancuje," dodal.