Bolest, strach, zoufalství. To jsou pocity rodičů ve chvíli, kdy jim zmizí dítě. Mezinárodní den pohřešovaných dětí, který připadá na 25. května, připomíná příběhy dětí, které byly násilím odvedeny či podvodem odlákány od svých rodin nebo samy z domova utekly. Informaci přinesly Hlavní zprávy TV Barrandov.
Podle Richarda Schinka, ředitele Linky bezpečí, bývá nejčastějším důvodem odchodu dítěte z domova problém v rodině: "Špatné rodinné vztahy, konflikty s rodiči. Závažným důvodem je syndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítěte. A třetí skupinu tvoří děti, na které je vyvíjen psychický tlak zaměřený na školní výkony." V případě, že se děti obrátí na Linku bezpečí, pracovníci situaci vyhodnotí a spojí se s rodinou. Zároveň využívají i tzv. telekonferenci, kdy se v jedné chvíli uslyší rodič, dítě i pracovník Linky bezpečí. Policie každoročně vyhlašuje pátrání po šesti tisících dětech ve věku do 18 let. "V současné době nemáme žádné aktivní dítě - to znamená, že všech 14 dětí, které jsme od počátku roku vyhlásili, byly v pořádku nalezeny," doplňuje pro TV Barrandov aktuální čísla mluvčí Policejního prezidia ČR Pavla Kopecká.
A jak reagují Češi, když je osloví dítě, které se ztratilo? Video natočené třemi skrytými kamerami ukázalo, že to s naší lhostejností není tak zlé. Čtyřleté děvčátko, které na nádraží náhodně oslovovalo cestující s tím, že se ztratilo, nenechali cizí lidé bez pomoci. "My jsme chtěli nějakým způsobem upozornit na to, že lidi mají tendenci pomáhat, když jsou přímo osloveni, ale když nejsou oslovováni, tak na to zapomínají ," vysvětluje tvůrce klipu Martin Charvát.
Mezinárodní den pohřešovaných děti souvisí s tragickým osudem šestiletého chlapce, který 25. května 1979 v New Yorku odešel do školy a ztratil se beze stopy. Domů se nikdy nevrátil. Jeho vraha policisté dopadli až loni, po dlouhých 33 letech.