Ulici zaplnilo <span>368 jmen zatčených</span> íránských demonstrantů

Domácí
25. 7. 2009 19:28
Za svobodu odpůrců Ahmadínežáda demonstrovali lidé v 80 městech.
Za svobodu odpůrců Ahmadínežáda demonstrovali lidé v 80 městech.

Za svobodu odpůrců Ahmadínežáda demonstrovali lidé v 80 městech.Několik desítek lidí přišlo odpoledne před íránské velvyslanectví v Praze vyjádřit svou podporu lidem, kteří byli v Íránu zatčeni na demonstracích po znovuzvolení Mahmúda Ahmadínežáda prezidentem. Dnešní celosvětovou akci podpořili účastníci ve více než 80 městech. Požadovali propuštění vězněných Íránců.

Demonstranti se sešli například před íránským velvyslanectvím v Londýně, lidé protestovali také v Bruselu, Tokiu, Soulu i v několika městech v Austrálii.

ČTĚTE TAKÉ: Uživatelům internetu v Íránu hrozí další problémy
                        Íránský exprezident žádá referendum o volbách

Policie ohradila prostor před velvyslanectvím v Praze páskou. Krátce před 15. hodinou začali psát přítomní na vozovku a chodník před úřadem jména lidí, kteří byli podle pořádající organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v Íránu zatčeni. Mezi jmény se objevily i papíry s nápisy jako "Stop zatýkání demonstrantů" nebo "Demonstrovat je lidské právo".

Koordinátorka AI Lenka Pitronová v úvodní řeči vyzvala přítomné, aby připojili svůj podpis pod výzvu za propuštění zatčených adresovanou Ahmadínežádovi. Dokument chtějí aktivisté vhodit do schránky velvyslanectví.

Ulici před íránským velvyslanectvím v Praze zaplnila jména obětí.Podle AI byly v posledních týdnech v Íránu zatčeny stovky až tisíce lidí, kteří se zúčastnili povolebních protestů. Existují prý také vážné obavy, že jim hrozí mučení a nespravedlivé procesy. Agentury přinesly zprávu, že byl ve vězení zavražděn syn poradce jednoho z neúspěšných prezidentských kandidátů.

Od voleb, které se konaly 12. června, je podle dostupných informací ve vazbě stále asi 500 lidí, včetně reformních politiků, právníků, novinářů a ochránců lidských práv. Byli zatčeni při demonstracích, které se konaly na podporu požadavku neúspěšného kandidáta prezidentských voleb Míra Hosejna Músávího zrušit volby kvůli neregulérnosti a vypsat jiné. Músáví skončil druhý za konzervativcem Ahmadínežádem.

Podle úřadů se někteří ze zatčených přiznali, že se protestů účastnili ve službách "zahraničních nepřátel". Teherán tvrdí, že demonstrace byly organizovány z ciziny, ale Músáví a další reformátoři to popírají.

Prezidentské volby vyvolaly v Íránu dosud největší politickou krizi od revoluce v roce 1979. Osud zatčených vzbuzuje obavy, s mnohými se právníkům ani příbuzným nepodařilo spojit, takže nevědí, kde jejich blízcí jsou. Panují obavy, že úřady z lidí vynucují výpovědi, které mají potvrdit teorii o západním spiknutí. Velitel politického oddělení revolučních gard tento týden vyzval ke zveřejnění všech výpovědí, které potvrdí, že demonstrace byly dílem lidí žijících v cizině.

Foto: Reuters, ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ