UNESCO zařadilo mezi světová výročí narození Karla IV.

Domácí
24. 11. 2015 16:00
V kalendáři světových výročí přibyde jméno Karla IV.
V kalendáři světových výročí přibyde jméno Karla IV.

Sedmisté výročí narození Karla IV., které se bude připomínat příští rok, zařadilo UNESCO na seznam významných světových výročí let 2016 a 2017, sdělila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková. Seznam schválila Generální konference UNESCO na svém 38. zasedání, které se v Paříži konalo 3. až 18. listopadu.

V minulých letech Česká republika do kalendáře světových výročí UNESCO úspěšně nominovala například 100 let od narození Bohumila Hrabala (2014) nebo 1150 let od příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu (2013).

Výročí narození římského císaře a českého krále Karla IV. se budou příští rok slavit mnoha akcemi. Velkou výstavu připravuje Národní galerie v Praze s bavorskými partnery. Kromě toho dá stát na oslavy asi 90 milionů korun, částku ještě schválí vláda.

Obchůzky masopustních masek na Hlinecku už na seznamu jsou od roku 2010 (ilustrační foto).Generální konference je jedním z orgánů UNESCO. Samotnými zápisy na prestižní seznam památek se zabývá výbor UNESCO, Příští týden začne jeho zasedání v namibijském Windhoeku, které bude schvalovat nominace na seznam nehmotného dědictví. Na něj by měly přibýt slovenské dudy nebo například korejské národní jídlo z kvašené zeleniny zvané kimči. Na seznam se dostane prý též arabská káva, kterou společně nominovaly Spojené arabské emiráty, Omán a Katar, výroba tradičních oděvů v Portugalsku nebo dvouhlasý mužský zpěv v Makedonii.

Na seznamu nehmotného světového dědictví už má Slovensko hudbu z Terchové a fujaru. Z Česka jsou na seznamu UNESCO slovácký verbuňk (2005), masopustní obchůzky a masky na Hlinecku (2010), sokolnictví (2010) a jízdy králů na jihovýchodě země (2011). Mezi favority na další zápis jsou české loutkářství, modrotisk a léčebné procedury a odkaz Vincenze Priessnitze.

Hmotné kulturní a přírodní památky pak světový výbor UNESCO schvaluje vždy na výroční zasedání zjara. Na něj se Česku dlouho nepodařilo prosadit nový zápis, zatím posledním byla úspěšná nominace baziliky a židovského města v Třebíči v roce 2003. Celkem jich má ČR 12. Na předběžném seznamu dalších kandidátů je 19 položek, nejčastěji se mluví o společných nominací dvou států - v případě krajiny Krušnohoří s Německem nebo památek Velké Moravy se Slovenskem. Chystá se také zápis kulturní krajiny hřebčína v Kladrubech nad Labem, papírny ve Velkých Losinech, západočeských lázní, Braunova Betlému u Kuksu nebo Plečnikových pražských staveb. Nominace se ale připravují dlouho, protože pokud ji jednou výbor zamítne, už ji nejde znovu navrhnout.

Autor: ČTK Foto: archiv , Karel Šanda, Jaroš Milan, Youtube

Další čtení

Vedení, které způsobilo blackout, nahradí nový zdvojený systém za 1,7 miliardy

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 12:01

Srážky byly mírnější, ale Moravu a Slezsko čeká déšť i dnes

Domácí
Aktualizováno: 9. 7. 2025 07:41
ilustrační foto

Na seznamu firem vyvážejících do Ruska je brněnský výrobce pil Pilous

Domácí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ