Unikátní snímky válečného pilota v ostravském archivu

Domácí
27. 7. 2014 12:12
Jeden ze snímků válečného fotoreportéra a pilota Rudolfa Linharta.
Jeden ze snímků válečného fotoreportéra a pilota Rudolfa Linharta.

Spadlá letadla a v nich zohavená mrtvá těla pilotů. I takové snímky musel během první světové války pořizovat Rudolf Linart z moravského Příbora. Album unikátních snímků tohoto "báječného muže na létajícím stroji" dnes opatruje Archiv města Ostravy.

Čtenáři novin se před sto lety dozvěděli o válce z této strohé věty: "Naše monarchie rozhodla se brániti svá práva zbraní a vypovězena byla válka Srbsku." Válka vypukla 28. července 1914. Pár dnů se pak ještě doufalo, že půjde jen o lokální konflikt Rakousko-Uherska se Srbskem a "plameny válečné nevyšlehnou na místech jiných". Jenže do týdne se k válce připojilo Rusko, Německo, Francie, Velká Británie a třeba též Australský svaz. A v polovině září byl na ruskou frontu povolán i dvaadvacetiletý účetní Rudolf Linart (1892-1969) z moravského Příbora, jenž si záhy beznadějně zapisuje do deníku: "Asi 600 metrů byli v zákopech Rusové a pohyb nebyl možný, neboť každý pohyb na povrchu země znamenal jistou smrt." Linart čekal v zákopech na smrtelnou kulku, ale ta ho v listopadu 1914 naštěstí jen škrábla a vojín skončil ve špitálu s prostřelenou rukou.

V lednu následujícího roku už bychom Linarta našli v pilotním kurzu na letišti Aspern u Vídně, kde byl cvičen i ke špionážnímu fotografování nad nepřátelským územím. "Létal jsem porůznu na frontě a až v boji nad Piavou letadlo se mnou se zřítilo. Zůstal jsem v sutinách, bohudík, podařilo se mě zachránit při životě," zapsal si po vyléčení v roce 1918. Rudolf Linart přitom v letech 1915 až 1918 nesnímal jen území nepřítele, ale třeba dokumentoval i obyčejné dny na letišti, včetně vojenské zabijačky. Bohužel, často fotografoval i spadlé stroje, které pilotovali jeho kamarádi. Album, které je nyní majetkem Archivu města Ostravy, proto obsahuje i mnoho nezveřejnitelných snímků (z etických důvodů). "Desátník Slavík, kterému vrtule letadla 138.01 prolezla tělem," poznamenal si fotograf na okraj jednoho takového snímku s hodně drastickým výjevem.

* Jaké byly životní osudy Rudolfa Linarta?

* Z jaké rodiny pocházel, co dělal po válce a dožil se i druhé světové války a nástupu komunistů?

* Proč se Linart po válce vzdal trafiky, kterou dostal jako válečný invalida od státu?

* Jak se vlastně Češi dostávali mezi leteckou elitu rakousko-uherské armády?

* Časopis TÝDEN objevil i další fotoalba z první světové války, jedno takové bylo třeba nedávno nalezeno při demolici domu na Hlučínsku. Jak je možné, že i sto let od vypuknutí první světové se stále nacházejí nové a nikde nezveřejněné válečné snímky?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 28. července 2014.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ