Někdejší členka představenstva zkrachovalé Union banky Alena Pejčochová hodlá po státu požadovat finanční odškodnění za deset let trestního stíhání, jehož výsledkem bylo zproštění obžaloby. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl její advokát David Cagaš.
Alena Pejčochová byla stíhána, obžalována, souzena a nakonec zproštěna obžaloby z nestandardního poskytování úvěrů. Union banka zkrachovala v roce 2003; zůstaly po ní závazky v celkové výši přesahující 17 miliard korun.
"Dáváme dohromady podklady a podáme na ministerstvo spravedlnosti žádost o odškodnění," uvedl právník. Jak vysokou částku hodlají požadovat, nyní David Cagaš nemohl upřesnit. "Zatím vím pouze to, že náklady na řízení, zejména obhajobu, se pohybují kolem sta tisíc korun," konstatoval.
Další peníze, o něž budou stát žádat, se týkají uplatnění Pejčochové v pracovní sféře, které v rámci desetiletého policejního a soudního popotahování bylo značně ztíženo. "Některá zaměstnání musela opustit, jiná kvůli trestnímu stíhání nedostala. Byly i doby, kdy žádné neměla," dodal. V sumě, stejně jako u každého žadatele, bude právník společně s klientkou vyčíslovat i takzvanou nemajetkovou újmu (náhradu za délku řízení a osobní újmu - pošramocenou pověst, zničený život...).
V případu bankrotu Union banky byli kromě Jany Pejčochové obviněni dva další členové představenstva bankovního domu, a to Tomáš Seidler a Tomáš Michal. Obžaloba je vinila mimo jiné z toho, že schválili "půjčku třetí osobě" ve výši 140 milionů korun.
Vzhledem k délce řízení se na ně vztahovala amnestie z letošního ledna, kterou vyhlásil odcházející prezident Václav Klaus. Části jeho pardonu - té nejvíce kritizované - využili oba jmenovaní muži. Pejčochová chtěla dosáhnout spravedlnosti a očištění svého jména u soudu. Její přání naplnil letos v červnu Krajský soud v Ostravě, který tento případ definitivně uzavřel: Alenu Pejčochovou zprostil obžaloby.
"Rozsudkem Krajského soudu v Ostravě ze dne 3. června 2013 byla Ing. Alena Pejčochová zproštěna obžaloby Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, dle které se měla společně s dalšími dvěma obžalovanými, jejichž trestní stíhání bylo na základě amnestie prezidenta republiky ze dne 1. ledna 2013 zastaveno, v období od 12. června 2002 do 7. listopadu 2002 jako člen představenstva obchodní společnosti Union banka, a. s., dopustit trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a trestného činu porušování závazných pravidel hospodářského styku, neboť v žalobním návrhu označený skutek není trestným činem. Toto rozhodnutí nabylo právní moci dne 3. června 2013," sdělil advokát David Cagaš.
Podle slov předsedy senátu ostravského krajského soudu Igora Krajdla, která pronesl v odůvodnění rozsudku, někdejší členka představenstva Union banky neudělala žádné nestandardní kroky. V bankovní operaci údajně dodržela všechny předpisy. Jako pracovnice finančního domu prý nevěděla, že žadatel o úvěr udělá další nestandardní kroky.