Upozornil na korupci u milostí. Začala mu šikana

Domácí
16. 3. 2012 11:06
Prezident Václav Klaus.
Prezident Václav Klaus.

Před půl rokem upozornila média na případ zakoupené prezidentské milosti. Václav Klaus a jeho spolupracovníci veškerá podezření odmítají a podivné milosti se na Hradě rozdávají dál. Zato jednomu z oznamovatelů začaly problémy.

Bývalé policistce Radce Kadlecové vyměřil krajský soud v Plzni dva roky vězení. Od cizinců, kteří v Karlových Varech žádali o pobyt, si pravidelně brala úplatky. "Povýšila přijímání úplatků na živnost," zdůvodnil soudce výši trestu.

Kadlecová však do vězení nenastoupila. Nejdříve dostala ze zdravotních důvodů odklad a na podzim roku 2009 následovalo Klausovo omilostnění. Jak loni upozornil týdeník Respekt, Kadlecová se svému ošetřujícímu lékaři Martinovi Konečnému svěřila s tím, že prezidentská milost je pro ni zakoupena. Právě Konečný, někdejší primář psychiatrického oddělení v Ostrově, tuto informaci loni týdeníku potvrdil. Zadělal si tím ovšem na velké potíže.

Přestože už byl případ zveřejněný, Konečný si stále dává pozor, aby nepotvrzoval osobní data pacientky. Připouští jen, že se u vedení nemocnice informoval na změnu trestního řádu, která mu nově umožňovala upozornit na trestný čin úplatkářství. "Ovšem když jsem se na tuto možnost zeptal, začal okamžitě velký tlak na můj odchod. A to způsoby velmi nevybíravými a dehonestujícími," říká dnes Konečný.

Nejprve byl nařknut ze šikanování podřízených. Ti však vzápětí sepsali petici za jeho setrvání ve funkci, a tak přišlo vedení nemocnice s novou nabídkou - návrh na ukončení spolupráce, který byl doprovázen nabídkou vysokého odstupného. "Ta obvinění ani nikdo neprověřoval, jednatel nemocnice mi pak předložil tento návrh," popisuje Konečný, který se nakonec z nemocnice rozhodl odejít.

Její vedení primářova nařčení odmítá. "S panem primářem byl ukončen pracovní poměr vzájemnou dohodou, bez souvislosti s vámi uváděnými okolnostmi," uvedl zdravotní ředitel Jiří Štefan.

Kontakty s novináři...

Tím však problémy Konečnému neskončily. Po odstěhování z Karlovarska podával trestní oznámení, ovšem policii daleko více než samotný případ zajímalo, jak se věc šířila. "Ptali se mě na kontakty s novináři, s kým jsem se sešel, zda jsme spolu mluvili osobně, nebo písemně. Zajímala je jen ta mediální stránka, vůbec nic o tom, co se dělo v nemocnici," tvrdí Konečný a diví se, že se ho od podzimu nikdo na nic neptal.

Kancelář prezidenta neodpovídá ani na dotazy senátorů.Podle policistů probíhá šetření kauzy standardně. "Případ je ve fázi prověřování. Pracujeme na tom intenzivně a náš postup dozoruje státní zástupce," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

V místě nového bydliště si zařídil dočasnou práci v léčebně dlouhodobě nemocných. "Hned v den, kdy vyšel článek v Respektu (17.10.2011 - pozn. red.), mě kontaktovalo vedení, s tím, že mám odejít hned. A pak mě v místě mého bydliště během tří dnů kontaktovaly nejrůznější instituce s dotazy na daňová přiznání, bankovní účty nebo i kvůli přístupu instalatérů do bytu," říká Konečný.

A kromě toho se ve vesnici, kde Konečný bydlel, rozšířil anonymní dopis - někdo z obyvatel bude zavražděn. "Já ho nedostal, dozvěděl jsem se o něm z internetu. Způsobilo to velké pozdvižení, pochopil jsem, že to mělo souvislost s tím mým případem," vypravuje Konečný.

Senátorka na Hradě dostala odpověď, jakou slýchávají novináři

Kvůli jeho případu se na podivný postup prezidentovy kanceláře dotazovala i senátorka Alena Dernerová. Zajímalo ji, kdo Klausovi připravuje podklady pro udílení milostí. Pochodila ale stejně, jak v takových případech dopadají novináři - prezidentská kancelář pouze odpověděla, že udílení milostí je výlučným právem prezidenta.

"Očekávala jsem, že když se na prezidenta obrátím jako ústavní činitel s poměrně triviálním dotazem, dočkám se odpovědi. Ovšem dozvěděla jsem se pouze tolik, že prezident nevysvětluje a nikdo ho nekontroluje. Jinými slovy, že náš prezident je něco jako monarcha," podivuje se odpovědi Dernerová.

Postup Klause kritizuje i advokátka Hana Marvanová, se kterou Konečný své kroky konzultoval. Podle ní se povinnost poskytovat informace vztahuje i na Kancelář prezidenta republiky. "Prezident by nemohl být stíhán ani v případě, kdyby se mu prokázalo podezření z trestné činnosti. Ale to neznamená, že se na něj nevztahují zákony této země," říká Marvanová.

Prezidentská kancelář dlouhodobě odmítá odpovídat na dotazy, které se týkají udílení milostí. Naposledy Klausův tiskový odbor nereagoval na dotazy, jež se týkaly odkladu výkonu trestu, který Klaus udělil kontroverznímu podnikateli Tomášovi Malinovi. Ten už byl v minulosti ve vazbě kvůli obchodům se zbraněmi a do vězení měl jít kvůli stamilionovému podvodu. Prezident však jeho nástup do vězení odložil, údajně ze zdravotních důvodů. Protikorupční policie přitom prověřuje podezření, že Malinovy zdravotní posudky měly být zmanipulované.

Autor: - kak -Foto: Profimedia , ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ